Eymür o suikastları anlattı

Eymür o suikastları anlattı
Eymür o suikastları anlattı
Haber: SELAHATTİN GÜNDAY / Arşivi

Zirve Yayınevi’nde üç kişinin öldürülmesine ilişkin davada, eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür tanık olarak dinlendi.
Davanın görüldüğü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Eymür’ün tanık olarak dinlenilmesine karar vermişti. Eymür dün İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde talimatla ifade verdi. Mahkeme, Eymür’e ‘atin.org.’ sitesinde Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı Beyaz Kuvvetler’e ilişkin 2001 tarihli yazısı nedeniyle ifadesinin alınacağını belirtti. İfadesinde bazı isimlere de yer veren Eymür, OYAK davasının sanıklarından Orhan Çoban, cezaevinde ölen eski MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu, Korkut Eken ve Yavuz Ataç gibi isimlerin Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli olduğunu belirterek, “Bu isimler daha sonra MİT’e geçti. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın PKK ile mücadelede çok önemli başarıları var. Ancak bazı isimlerin zaman zaman rutin dışına çıktıklarını biliyorum. Örneğin Kozinoğlu... Bu isim benim altımda MİT’te çalışırken, emrindeki adamlara eski HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak’a suikast emri verdi. Öğrenince soruşturma açtım. Kendisini teşkilatta himaye edenler olduğu için uzaklaştıramadım” dedi. (Murat Bozlak 1994’te Ankara ’da silahlı saldırıdan yaralı kurtulmuştu.)
KIBRIS’TA SUİKAST PLANI: Kıbrıs’ta bir askeri tatbikatta zamanın komutanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’na suikast gerçekleştirilmeye çalışıldığını düşündüğünü söyleyen Mehmet Eymür, “O zaman Vural Albay şehit oldu. Ben bunun Kıvrıkoğlu’na yönelik suikast girişimi olduğunu ve bu eylemin bu yapılanma içinden yapıldığını duydum” ifadelerini kullandı.