Eyüp Can: Demokratikleşme Paketi'nin iki eksiği tartışma yaratır

Eyüp Can: Demokratikleşme Paketi'nin iki eksiği tartışma yaratır
Eyüp Can: Demokratikleşme Paketi'nin iki eksiği tartışma yaratır
Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, 'Demokratikleşme Paketi'nde yer alan reformların önemine dikkat çekti. Can'a göre iki konudaki eksikler tartışma yaratacak: Heybeliada Ruhban Okulu ve cemevlerine ilişkin düzenleme olmaması.

Radikal.com.tr – Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Demokratikleşme Paketi’nde seçim barajına yönelik olarak dile getirilen seçeneklerin, demokrasinin önündeki en önemli engellerden birinin kalkması için çok önemli bir kapı araladığını, muhalefetin bu seçenekleri müzakere etmesinin sağlam bir demokratikleşme süreci için hayati önemde olduğunu söyledi.

Radikal gazetesi Yayın Yönetmeni Eyüp Can’ın, bu sabah Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan ‘Demokratikleşme Paketi’ kapsamındaki reformlara ilişkin değerlendirmeleri şöyle:


SEÇİM SİSTEMİ ve YÜZDE 10 BARAJI
Paketteki en önemli konulardan biri seçim barajıydı. Bu konuda kamuoyunda, ‘Hükümetin barajı indirmeye dönük bir adım atmayacağı’ gibi bir algı vardı. Oysa Başbakan, “barajı tamamen kaldırmak”, “yüzde 5’e indirmek” ve “mevcut sistemle devam etmek” gibi 3 opsiyonu masaya koyduğunu ve muhalefetle bu konuda müzakereye açık olduğunu gösterdi. Böylelikle demokrasinin önündeki en önemli engellerden birinin kalkması için çok önemli bir kapı aralandı.

Bu aralanmış kapıdan muhalefetin iktidarla birlikte geçmesi, gerçekten bu paketin sağlam bir demokratikleşme paketi olmasında en önemli unsur olacaktır.

Ünlüler demokrasi paketi için ne dedi?PARTİLERLE İLGİLİ DÜZENLEMELER
Siyasi partilerin Hazine yardımı alması için aranan “yüzde 7 oy alma” kriterinin yüzde 3’e düşürülmesi önemli. Aynı şekilde, örgütlenme için beldelerle ilgili koşulun ortadan kaldırılması da değerli bir gelişme. Böylece siyasi parti kurma ve faaliyet gösterme imkanının önü biraz daha açılmış oldu.


KÜRT SORUNU VE ANADİLDE EĞİTİM
Siyasi partilerde ‘eşbaşkanlık’la ilgili yolun açılması da önemli bir adımdı… Ama Kürt sorunun çözümü noktasında en önemli konulardan biri olan ‘anadilde eğitim”e ilişkin önemli bir adım atılacağına dair de bir gelişme yaşandı bugün… Kamuya ait okullarda anadilde eğitim ‘anayasal düzenleme’ gerektirdiği için yasal değişiklikle bunun önünü açmak olanaklı değildi. Ama Başbakan’ın, yasal düzenleme yoluyla özel okullarda anadilde eğitimin önünün açılacağını söylemesi, Kürt sorunun çözümü konusunda önemli bir adımı ifade ediyor.


KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ, NEFRET SUÇLARI, MOR GABRİEL, HACI BEKTAŞ…
Nefret suçları ile ilgili düzenleme de oldukça önemli; ama bu konudaki yasal düzenlemenin nasıl yapılacağını görmek gerekiyor.

Keza Mor Gabriel Manastırı’yla ilgili sorunun çözülmesi ve Nevşehir Üniversitesi’nin adının Hacı Bektaş-ı Veli olarak değiştirilmesi, sembolik açıdan önemli adımlar.

Kamuda üniformalılar dışında başörtüsü sorununun çözülmesi de yasakların ortadan kaldırılması açısından önemli bir adım.


PAKETİN EKSİKLERİ
Tüm bunlar ışığında baktığımda eksik olarak gördüğüm iki konu var: Heybeliada Ruhban Okulu’na ilişkin bir adım atılmaması –ki bu konuda hazırlıklar da yapılmıştı– bu konuda oluşan beklentiyi karşılamadı.

İkinci olarak, en azından şu aşamada, cemevleriyle ilgili bir düzenleme görünmüyor. Bunlar da ileriki aşamada kamuoyunun üzerinde duracağı konular arasında yer alacaktır


  http://www.radikal.com.tr/1153236115323617

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PAKET HAMAM BÖCEGI DOGURDU - Dervis-75

  Tayip beyin bu paketi adeta diger paketleri aratmaya basladi. RTE bu yeni pakette %1 yüzde 50 verdi. %99'uda geri kalan yandaslarina. Sizin o bahs ettiginiz klaye özgürlügü zaten çikisindan beri Kürtler tarafindan özgür idiler. O harflerin sizin vereceginiz özgürlük onlari ancak ve ancak bagimli yapabilir. Sizin bu bahs ettginiz özgürlük esyanin diyalektik mantigina aykiridir. KARDES ISEK - 50 YILDA TÜRK KARDESLERIMIZ KENDI DILLERINI ÖZEL OKULLARDA OKUSUN. 1 AY KÜRT ANDI OKULLARDA OKUTULSUN KARDESLIK ISPATLANSIN. TAYIP BEY. Akp lilere mübarek olsun. Kürtler yaptiklari demokratik gösterilerle paketin Kürdistan'a girisini engellediler.

  Eyüpcan sen kimi kandırıyorsun yahu? - Alkan_

  Seçim barajı için seçenek ne demek? Seçim barajı kalksa kim ne kaybederdi sen bunu cevapla Eyüpcan. Anadilde eğitimin A'sı yok pakette hala süslemeye çalışıyorsun bu vahim sonucu. Anadilde eğitim sadece özel okullarda serbest olacak demek, devlet okullarını kapatıyoruz sadece özel okullar faliyet gösterecek demek ile nerede ise aynı mantık. Sen bunu iyi mi algılıyorsun? Kürt halkı yoksul bir halktır. Marsta mı yaşıyorsun sen? Anadil mevzusunu geçiştirmek için göbeklerinden konuşuyorlar ve sen bunu önemli buluyorsun öyle mi? Alevi açılımı dedikleri Nevşehir'de bir üniversitenin isminin değişmesinden ibaret ve sen bunu sembolik olarak önemli buluyorsun öyle mi? 600 yıllık mevzuyu üniversite ismi ile çözdünüz gitti demek. Vay be. Şimdiye kadar bunu nasıl akıl edemedi kimse. Hristiyan'a Yahudi'ye bu ülkeyi dar edeceksin bir de bunların üstüne. Neden? E cihad! Ha bir de gösteri ve yürüyüş özgürlüğü ile ilgili yasalar düzenlenmiş bir de. Sen neyi düzenliyorsun? Neyi kimden kurtarıyorsun? Benim gösteri ve yürüyüş hakkım var zaten. Yasada yazıyor. Onu kullanmama izin vermiyorsun zaten. Eyüpcan sen bizi saf mı sanıyorsun? Radikal'in Gezi'de duruşu iyi idi ama bunu bozmasan iyi edersin. Kendi fikirlerin yine sana kalsın bir sözümüz yok ama Radikal'in gezicilerine dokunmayı aklından bile geçirme!

  Demokratikleşme - sistem1954

  Ben,kapitalist sistemin şehirli (burjuva)sınıfının ekonomik düzeni,demokrasinin de bu yapının sosyal ve siyasal rejimi olduğunu düşünüyorum.Yani ortaçağ feodalizmi ile herhengi bir bağı olanlar ama dini,ama yaşam ve düşünce tarzı ama fiziki görünüş olarak ama bunların tamamı olarak,kapitalist düzende ve demokrasi'de başarılı olamazlar.Demokrasi paketinden çağa uygun eğitim ve yaşam biçimi çıkmamıştır.Türbanın olduğu yerde erkekler çarık,potur,takke giyebilecek mi giyemeyecek mi?Heybeliada ruhban okulu için de bir iki söz söyleyeyim:Pasifik okyanusundan,orta Avrupa'ya,kuzey buz denizinden Akdeniz'e kadar uzanan çok geniş bir coğrafya'ya yayılmış olan Ortodoks dünyasının papaz yetiştirecek başka bir okulu yok mu?Paket ne makro ne de mikro açıdan demokrasi ile yönetilen gelişmiş kapitalist devletlerle olan aramızdaki farkı kapatacak bir paket değildir.Yine de hayırlı uğurlu olsun.Syg.

  "Yetmez ama evet"çiler bu işe ne der? - moeztas

  12 Eylül refeandumunda olduğu üzere yine "yetmez ama evet" mi derler yoksa "Biz bu pilavı daha önceden yemiştik" mi? Ama maalesef "seslerini" duyamayacağız. Çünkü "köşelerini" kaptırdılar. Kime? RTE biatçılarına. Yalnız siz "bu paketin fişini" atmayın/saklayın! Sahibine geri iade etmeniz grekebilir...

  iki yanlis bir dogru etmez! - cheguvara

  paket eyup cani bayagi bir tatmis etmis, o iki eksikde giderilse tadindan yenmez...

  Degirmenlere 21 kova su - ohabey

  Yandas liberaller degirmenlerini isletsin diye Ak Parti'den 21 kova su. Her 4 senede bir bu kovalar tasiniyor.

  iki eksiği sayıyorum... - nosotros

  bir; tellal... iki; davul...