Eyüp Can: Demokratikleşme Paketi'nin iki eksiği tartışma yaratır

Eyüp Can: Demokratikleşme Paketi'nin iki eksiği tartışma yaratır
Eyüp Can: Demokratikleşme Paketi'nin iki eksiği tartışma yaratır
Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, 'Demokratikleşme Paketi'nde yer alan reformların önemine dikkat çekti. Can'a göre iki konudaki eksikler tartışma yaratacak: Heybeliada Ruhban Okulu ve cemevlerine ilişkin düzenleme olmaması.

Radikal.com.tr – Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Demokratikleşme Paketi’nde seçim barajına yönelik olarak dile getirilen seçeneklerin, demokrasinin önündeki en önemli engellerden birinin kalkması için çok önemli bir kapı araladığını, muhalefetin bu seçenekleri müzakere etmesinin sağlam bir demokratikleşme süreci için hayati önemde olduğunu söyledi.

Radikal gazetesi Yayın Yönetmeni Eyüp Can’ın, bu sabah Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan ‘Demokratikleşme Paketi’ kapsamındaki reformlara ilişkin değerlendirmeleri şöyle:


SEÇİM SİSTEMİ ve YÜZDE 10 BARAJI
Paketteki en önemli konulardan biri seçim barajıydı. Bu konuda kamuoyunda, ‘Hükümetin barajı indirmeye dönük bir adım atmayacağı’ gibi bir algı vardı. Oysa Başbakan, “barajı tamamen kaldırmak”, “yüzde 5’e indirmek” ve “mevcut sistemle devam etmek” gibi 3 opsiyonu masaya koyduğunu ve muhalefetle bu konuda müzakereye açık olduğunu gösterdi. Böylelikle demokrasinin önündeki en önemli engellerden birinin kalkması için çok önemli bir kapı aralandı.

Bu aralanmış kapıdan muhalefetin iktidarla birlikte geçmesi, gerçekten bu paketin sağlam bir demokratikleşme paketi olmasında en önemli unsur olacaktır.

Ünlüler demokrasi paketi için ne dedi?PARTİLERLE İLGİLİ DÜZENLEMELER
Siyasi partilerin Hazine yardımı alması için aranan “yüzde 7 oy alma” kriterinin yüzde 3’e düşürülmesi önemli. Aynı şekilde, örgütlenme için beldelerle ilgili koşulun ortadan kaldırılması da değerli bir gelişme. Böylece siyasi parti kurma ve faaliyet gösterme imkanının önü biraz daha açılmış oldu.


KÜRT SORUNU VE ANADİLDE EĞİTİM
Siyasi partilerde ‘eşbaşkanlık’la ilgili yolun açılması da önemli bir adımdı… Ama Kürt sorunun çözümü noktasında en önemli konulardan biri olan ‘anadilde eğitim”e ilişkin önemli bir adım atılacağına dair de bir gelişme yaşandı bugün… Kamuya ait okullarda anadilde eğitim ‘anayasal düzenleme’ gerektirdiği için yasal değişiklikle bunun önünü açmak olanaklı değildi. Ama Başbakan’ın, yasal düzenleme yoluyla özel okullarda anadilde eğitimin önünün açılacağını söylemesi, Kürt sorunun çözümü konusunda önemli bir adımı ifade ediyor.


KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ, NEFRET SUÇLARI, MOR GABRİEL, HACI BEKTAŞ…
Nefret suçları ile ilgili düzenleme de oldukça önemli; ama bu konudaki yasal düzenlemenin nasıl yapılacağını görmek gerekiyor.

Keza Mor Gabriel Manastırı’yla ilgili sorunun çözülmesi ve Nevşehir Üniversitesi’nin adının Hacı Bektaş-ı Veli olarak değiştirilmesi, sembolik açıdan önemli adımlar.

Kamuda üniformalılar dışında başörtüsü sorununun çözülmesi de yasakların ortadan kaldırılması açısından önemli bir adım.


PAKETİN EKSİKLERİ
Tüm bunlar ışığında baktığımda eksik olarak gördüğüm iki konu var: Heybeliada Ruhban Okulu’na ilişkin bir adım atılmaması –ki bu konuda hazırlıklar da yapılmıştı– bu konuda oluşan beklentiyi karşılamadı.

İkinci olarak, en azından şu aşamada, cemevleriyle ilgili bir düzenleme görünmüyor. Bunlar da ileriki aşamada kamuoyunun üzerinde duracağı konular arasında yer alacaktır