Eyüp'te 'cinayet turizmi'

İşadamı Üzeyir Garih'in öldürüldüğü Eyüp Sultan Mezarlığı'na yoğun bir meraklı akını başladı.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih'in öldürüldüğü Eyüp Sultan Mezarlığı'na yoğun bir meraklı akını başladı. Normalde mezarlığa ya da Piyer Loti'ye gelenler, günlerdir adeta bir 'korku-macera' filmini andıran gelişmelerin etkisiyle mutlaka Mareşal Fevzi Çakmak ve Mevlevî Şeyhi Küçük Hüseyin Efendi'nin kabirlerini ziyaret ediyor. Bölgede adeta bir 'cinayet turizmi' oluştu. 'Amatör dedektiflerin' yanı sıra Küçük Hüseyin Efendi'ye dua ederek çocuk isteyenler de var.
Garih'in öldürüldüğü bölgede hâlâ kurumuş kan izleri yerli yerinde. İkili konuşmalarda,
olayın nasıl geliştiği, kullanılan bıçağın şekli, 'katil'in kişiliği anlatılıyor ve cinayet tahlil ediliyor. Bölgeye medya ilgisi devam ederken, dört günlük tatili fırsat bilip 'olay mahalli'ni görmek isteyenler de eklenmiş. Murat ve Selma Ünlüsoy çiftinin geliş amaçları biraz farklı. Küçük Hüseyin Efendi'nin kabrinde dua eden çifte, ziyaret amaçlarını sorduğumuzda Selma Ünlüsoy, "Üzeyir Garih'in babasının Şeyh Efendi'den çocuk istediklerini okuduk. Şeyhin dualarıyla Garih doğmuş. Bizim de çocuğumuz olmuyor, onun için dua ettik. Önce Allah'tan sonra Şeyh'ten çocuk istiyoruz" diye konuşuyor.
Şehir dışından da gelen var
Mezarlık ziyaretine yalnız İstanbul içinden değil, civar illerden gelenler de var. Mezarlık merdivenlerinden çıkarken gördüğümüz ve Ayvalık'tan geldiklerini belirten topluluğa, geliş amacını sorduğumuzda, şakayla karışık, "Cinayet yerinde bir de biz inceleme yapalım dedik" şeklinde yanıt veriyor. Cinayetin ardından Eyüp Sultan Mezarlığı'nın üzerinde bir ürperti var adeta. Kadın ziyaretçiler, asla yalnız başlarına gelemeyeceklerini söylerken, erkekler korktuklarını kabul etmeseler de 'tedirgin' olduklarını belirtiyor. Doğma büyüme Eyüplü olan Murat Çamurlu ve Serkan Erdal cinayete kadar 02.00'lere kadar Piyer Loti çevresinde olduklarını, ancak şimdi mezarlığa girmeye çekindiklerini itiraf ediyor. Gençler, mezarlıkta içki, bali, tiner ve esrar içildiğini iddia etti.
Piyer Loti keyifsiz
Manzarası ve tarihiyle hem yerli hem de yabancıların ilgisini çeken Piyer Loti kahvesi ise keyifsiz. Kahvenin 15 yıllık işletmecisi Ferhat Çokbiçer, yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle bir etkilenme olduğunu, ancak müşteri sayılarında olumlu veya olumsuz anlamda değişiklik beklemediklerini söyledi.