@ismailsaymaz

Eyvah Adana'da adli tatil bitti: Dört çocuğa 26 yıl hapis

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Adli tatil nedeniyle, duruşmalar yaz sonuna bırakıldığı için bir süredir ‘çocuğa ceza’ haberlerinin gelmediği Adana ağır ceza mahkemeleri, tatilin bitmesiyle ‘işbaşı’ yaptı. Mersin’de izinsiz gösteriye katıldıkları gerekçesiyle Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yasadışı slogan ve polise taş atmaktan yargılanan 17 yaşındaki M.A., bir kez ‘örgüt adına suç işlemek’, dört kez ‘örgüt propagandası’, ikişer kez ‘mala zarar verme’ ve ‘molotofkokteyli bulundurma’ cezası aldı. M.A. ve diğer üç çocuğa toplam 26 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Böylece Adana’da, cezalandırılan çocuk sayısı 101’e, verilen ceza 466 yıla yükseldi.

Yaşları 13, 14 ve 17
Mersin’de 17 yaşındaki M.A., 13 yaşındaki C.O. ve 14 yaşındaki R.E. ile A.C. geçen yıl mart, temmuz ve ağustosta yapılan izinsiz gösterilere katılıp yasadışı slogan ve polise taş attıkları iddiasıyla 10 Ağustos 2008’de gözaltına alındı. M.A. tutuklanırken, diğerleri serbest bırakıldı.
Dört çocuğun, Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davasının son duruşması, 6 Ekim’de karara bağlandı. Mahkeme heyeti M.A.’yı ‘örgüt adına suç işlemek’ten bir kez, üç farklı eyleme katıldığı için ‘örgüt propagandası’ndan dört kez, ‘mala zarar vermek ve molotofkokteyli bulundurmak’tan da ikişer kez  ceza verdi. M.A.  toplam 16 yıl üç ay hapse çarptırıldı. Diğer üç çocuk için de ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla üçer yıl birer ay 15’er gün, ‘örgüt propagandası’ yapmaktan da ayrı ayrı beşer ay hapis cezası verildi. Üç çocuk toplam 10 yıl 3 ay hapis cezası aldı.
Kentte, ceza alan çocuk sayısı 101’e yükselirken, verilen ceza miktarıysa, indirimlerden sonra 466 yıla yükseldi. Adana İHD Şube Sekreteri ve Çocuk Hakları Komisyonu Sözcüsü Ethem Açıkalın, şu açıklamayı yaptı:
“Uluslararası yasalara ve sözleşmelerine aykırı şekilde, çocuklara yıllara varan hapis cezalarının verilmeye devam edilmesi, devletin Kürt sorununu cezalar, baskılar, infazlar ve askeri operasyonlarla çözme niyetinin olduğunu gözler önüne seriyor.”