'Ezana kadar soru-cevap vaktimiz var'

'Ezana kadar soru-cevap vaktimiz var'
'Ezana kadar soru-cevap vaktimiz var'

Soru soran öğrencilerin yanına yaklaşarak cevap veren Obama samimi bir hava yarattı. Sıcak ortam, Başkan?ın gençlerle tek tek tokalaşmasıyla sürdü. FOTOĞRAF: AP

Haber: BERİL KÖSEOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - “Kendisine söyleyecek çok şeyim var.” “Çok heyecanlıyım, gençlerin siyasete katılımı için mesajı nedir, bunu sormak istiyorum.” “Arkadaşlarım bahar tatili için evlerine gittiler, ben değişim söyleminin altını nasıl dolduracağını merak ediyordum, çağrılınca hemen evet dedim, tatile gitmedim.” “Atatürk’ün nasıl bir lider olduğunu düşündüğünü soracağım.”
Türkiye’nin dört bir yanından ABD Başkanı Barack Obama’yla bir araya gelmek için seçilen yaklaşık 100 öğrencinin aklından, hazır başkana bu kadar yaklaşmışken iklim değişikliğinden Irak’a veya daha ‘samimi’ meselelere dair sayısız soru geçiyordu, ama hepsinin ortak noktası heyecandı. Konsolosluk yetkilileri çeşitli üniversite kulüplerine davet gönderdiklerini, kulüplerin öğrencileri ‘rastgele seçtiğini’ söylese de, Mersin, Beykent, Başkent, Boğaziçi, ODTÜ ve Mimar Sinan Üniversitesi gibi okullarda okuyan gençlerin çoğu daha önceden Amerikan hükümetinin liderlik veya öğrenci değişimi gibi programlarına katılmıştı. Öğrenciler programın önce 20-25 kişiyle planlandığının belirtildiğini, fakat bu sayının sonradan artırıldığını, kendilerine sorulacak sorularda ‘sansür’ getirilmediğini söylüyordu.
Program saat 12.30’da başlayacaktı ancak yetkililer önce gazetecileri ardından öğrencileri saat 10.00’dan itibaren içeri alırken, herkes didik didik arandı. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir bekleyişin ardından Obama salona girdiğinde çok büyük alkış koptu. Obama kısa konuşmasının ardından soru-cevap kısmına geçerken saatini kontrol edip “Programı ezandan önce bitirmeyi planlıyorum. Yaklaşık yarım saatimiz var” dedi.

‘Türkçem pek iyi değil’
Soruları almaya başlarken cebini gösterip “Türkçe soru sormak isterseniz küçük bir mikrofon var, oradan çeviriyi dinleyebilirim. Zira Türkçem pek iyi değil” esprisiyle izleyicileri güldüren Obama, “Evet önce kim sormak istiyor” der demez salonu ciddiyet kapladı ve neredeyse bütün parmaklar havaya kalktı. Obama soruları yanıtlarken soruyu soran öğrencilere yakınlaşarak yanıt vermesi samimi bir hava yarattı.
ABD Başkanı beş soruyu yanıtladıktan sonra öğrencilerle tek tek tokalaşarak veda ederken, soru sorma şansını yakalayan öğrencilerin tepkileri de farklıydı. Kimisi başkanın az soru alıp uzun cevap vermesinden şikâyet ediyordu, kimisiyse memnundu. Örneğin Obama’ya iklim değişikliğiyle ilgili ilk soruyu sorma şansını yakalayan 19 yaşındaki Bilgi Üniversitesi öğrencisi Dilara Çalışkan’ın yüzü gülüyordu. Dilara, “Çok heyecanlandım. ‘Yalan söylemek istemem’ demesi güzeldi” dedi. Türkiye’nin AB üyeliği ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin bu konudaki görüşleriyle ilgili bir soru soran ve “Bizzat kendisine sormalısınız” yanıtını alan Gizem Çakmakoğlu da “Biraz üstünü kapamaya çalışsa da yeterliydi. Sorun olmasını istemediği için espriyle yanıt verdi” dedi.