Ezber yok, tartışma var

Beşinci sınıf öğrencisi Ecem Miray Öztürk, artık okula gitmekten çok mutlu. Ecem, "Dersler eğlenceli geçiyor. Eskiden okuma parçalarını 5-10 kez okuyup anlatırdık. Çok sıkıcıydı. Şimdi okuyup tartışabiliyoruz" diyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Beşinci sınıf öğrencisi Ecem Miray Öztürk, artık okula gitmekten çok mutlu. Ecem, "Dersler eğlenceli geçiyor. Eskiden okuma parçalarını 5-10 kez okuyup anlatırdık. Çok sıkıcıydı. Şimdi okuyup tartışabiliyoruz" diyor. 27 yıllık okul yöneticisi Metin Yıldırım da aynı fikirde: "Eskiden öğrenciler okulu sevmez, kitaplardan, derslerden sıkılırdı. Artık çocuklar üretmeyi öğreniyor ve bir işe yaradığını hissediyor."
Öğrenci ve öğretmenlerdeki bu değişimin nedeni yeni ilköğretim müfredatı.
Yeni müfredatın pilot okullarda dört aylık uygulaması sonunda, fiş yerine ses temelli yöntemle birinci sınıfların yüzde 90'ı okumayı öğrendi. Öğrenciler derslerde tartışıyor, yoruma dayalı sınavlar yapılıyor.
Seneye tüm okullarda
2004-2005 eğitim yılı başında İstanbul, Ankara, İzmir, Bolu, Kocaeli, Hatay ve Van'da seçilen pilot okulların birinci kademesinde (1, 2, 3, 4 ve 5. sınıf) uygulanmaya başlanan yeni ilköğretim müfredatı, öğrenci merkezli bir eğitimi esas alıyor. Seneye, 6, 7 ve 8. sınıflar da dahil Türkiye'deki bütün okullarda uygulamaya girecek olan yeni müfredat, 38 sivil toplum örgütü, sekiz üniversite, 53 akademisyen, öğrenci, öğretmen ve velilerin katılımıyla hazırlandı.
Eskisinden farkı ne?
Yeni ilköğretim müfredatının amacı, çocuklarda eksik olan eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcı düşünce, bilimsel araştırma, girişimcilik, iletişim, bilgi teknolojilerini ve Türkçeyi güzel kullanma becerilerini geliştirmek.
Yeni müfredat İstanbul'da da 10 pilot okulda uygulanıyor. Öğretmenler yeni müfredatı uygulamaktan çok memnun ve umutlu. Öğretmenler yoruma dayalı soru sormaktan mutlu, öğrencilerse yanıtın yanlış olma korkusundan kurtulmanın rahatlığı içinde. Sınavlar artı 'öcü' değil. Öğrenci aynı şehrin 1940 ve 2004'teki resimlerini karşılaştırıp, 60 yılda şehrin değişimini, bunun toplum ve ekonomi üzerindeki etkilerini yorumlarken, sınavdan zevk alıyor.
Pilot okullardan biri olan Abdülhakhamit İlköğretim Okulu Müdürü Metin Yıldırım, 27 yıllık eğitim hayatı boyunca öğrencilerin okulu sevmediğini, kitaplardan ve derslerden sıkıldığını gözlemlediğini belirtti. Yıldırım, yeni müfredatla okullarında yaşanan değişimi ise şöyle anlattı:
"Tamamen öğrencinin dünyasına dönüyor ve ona soruyorsunuz. Mesela öğrenciye bir şiir veriyoruz. Şiirde, sadece bir dörtlük var. Altındaki boşlukları öğrencilerin doldurmasını istiyorsunuz. Çok güzel şiirler çıkıyor ortaya. Çocuk kendini geliştiriyor, üretimi öğreniyor, işe yaradığını hissediyor. Eski sistemde kitabı koyuyorsunuz önüne; aç, oku diyorsunuz. Aktif çalışma yok."
'Yanlış yaptım mı' kaygısına son
Beşinci sınıf öğretmeni Seval Küçük, önceki sistemde yüzeysel bilgileri öğrencilere ezberletmeye çalıştıklarını, şimdi bol bol etkinlik yaptıklarını anlattı: "Çocukların derse katılımı arttı. 'Ben acaba yanlış yaptım mı' diye düşünmüyorlar, çünkü sorular yoruma dayalı. Matematik ve fen bilimlerinde eğitim araç-gereçleri çok daha farklı.
'Yaratıcılıkları çok arttı'
Mesela kare şeklinde bir tahta var. Üzerinde çiviler çakılı, çivilere lastikler geçirerek geometrik şekilleri gösterebiliyorsunuz. Türkçede ise en çok hoşuma giden çocukların yaratıcılığının gelişmesi oldu. Örneğin, bir okuma parçası işlerken, önce, parçada anlatılmak istenenle ilgili anahtar kelimeler veriyoruz. Öğrenciler bu kelimelerle bir parça ya da şiir yazıyor. Yerçekimi kuvvetini anlatırken oyuncak bebeklere paraşüt yapıp yukarıdan attık. Bu tür oyunlar çocukların hoşuna da gidiyor, eğleniyorlar."
Okumak-yazmak daha kolay
Birinci sınıfların öğretmeni Nermin Yalıncak da bu müfredatla okuma-yazmaya geçmeyen öğrenci kalmayacağını belirtti. Yalıncak, "Aslında senelerdir olması gereken buydu. Kelime dağarcıkları daha fazla. Önceden 'Yazın, ezberleyin' diyorduk. Önce cümle, sonra kelime, sonra hece, en son sese geçiyorduk. Böyle okuma öğrenmek daha zordu. Artık fiş yok. Şimdi önce sesi öğretiyoruz, sonra hece, kelime ve cümle. Sınıfımın yüzde 92'si okumaya geçti" diyor.
Altay: Aktif olmak zorundalar
Çapa Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Duran Altay da yeni sistemden memnun. Önceki sistemde öğrencinin çalışma zorunluluğu olmadığını vurgulayan Altay, şunları söylüyor: "Üç-beş öğrenci liderlik yapıyor, sınıfı sürüklüyordu. Yeni sistemde her öğrenci aktif olmak zorunda. Öğretmenler daha önce belli kalıplar içinde bildiği bilgileri küçük bir planla günü kurtarabilirdi. Ama şimdi günü kurtarmak için mutlaka birtakım araştırmalar yapmak zorunda."
Dördüncü sınıf öğretmeni Filiz Alban da yeni sistemde bilgi yükünün olmadığını, öğrenciye nasıl bilgiye ulaşılacağını anlattıklarını ifade ediyor. Alban, yeni sistemle yaşanan olumlu gelişmeleri şöyle anlatıyor:
Öğretmenden korku bitti
"En önemlisi çocuklar artık okula mutlu geliyor. İki ayın sonunda yaptığımız toplantıda, veliler, 'Öğrenciler artık öğretmeninden korkmuyor' dedi. Bu çok büyük bir adım. Ezberden de kurtuluyorlar. Çünkü sistem yoruma dayalı. Sınıfta yapılacak deneyleri evlerinde hazırlayıp getiriyorlar.
Şimdi problemler daha kolay. Müfredatta toplama, çıkarma, çarpma ve bölmeyle ilgili problem oluşturun demişler. Bu seneye kadar çok bilgi yüklediğimiz için onlara yeni sistem çok basit geliyor. Ancak, liselere giriş ve diğer sınavlar yeni müfredata göre düzenlenmeli. Sınavları bu müfredata göre yapmazlarsa çocuklarımız zayiata uğrar."
Öğrenci okulu daha çok seviyor
Dersin konusu, 'çevrenin kirlenmemesi için ailelere, yöneticilere, bireylere düşen görevler.' Öğrenciler önlerindeki kâğıtlara önce çözümlerini sıralıyor, sonra sınıf içinde tartışıyor. Kimi kalkıyor, "Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı arardım" diyor, kimi, "Ailemle birlikte kampanya başlatırdım", "Fabrikaların bacalarına filtre takılmasını sağlardım" diyor. Beşinci sınıfa giden Meltem İsen, bütün derslerinin tartışma ortamında geçtiğini anlatarak, 'etkinliklerden çok hoşlandığını ve derslerin eğlenceli geçtiğini' söylüyor. Çapa Atatürk İlköğretim Okulu dördüncü sınıf öğrencisi Özgün Calayoğlu, sevincini şöyle dile getiriyor: "Arkadaşlarla birlikte düşünüp çözüm üretebiliyoruz. Ve bizi, düşüncelerimizi dikkate alıyorlar." Yaptıkları deney ve oyunlarla öğrendiğinin daha iyi aklında kaldığını belirten Doğukan Güneş de memnun: "Deney ve etkinlik yapmak çok güzel. Eskiden bunları yapmıyorduk. Bu sistem daha çok hoşuma gidiyor."


    http://www.radikal.com.tr/7382567382560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.