Ezbere şans yok

Yaklaşık 1.5 milyon adaydan 1 milyonunun açıkta kalacağı üniversiteye giriş sınavı ön-ceki gün tamamlandı.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Yaklaşık 1.5 milyon adaydan 1 milyonunun açıkta kalacağı üniversiteye giriş sınavı ön-ceki gün tamamlandı. Uzmanlar, lisedeki ezberci eğitimin aksine ÖSYM'nin ÖSS'de yoruma ve mantığa dayalı sorulara ağırlık verdiğini söyledi. Lise boyunca kitap okuma ve test çözme alışkanlığını kazanamayan öğrencilerin sınavda başarılı olmasının zor olduğunu belirten uzmanlar, liselerdeki eğitimin öğrencileri üniversiteye hazırlamaktan uzak olduğunu vurguladı.
Mantığa dayalı
ÖSS'nin sorularını değerlendiren Kavram Dershanesi öğretmenleri, soruların geçen yıla göre daha zor ve bilgiyi kullanmaya dayandığı yorumunu yaptı.
Türkçe sorularının, geçen yıla göre biraz daha zor olduğunu belirten Kavram Dershanesi Sözel Bölüm Başkanı Nusrettin Koçkar, ÖSYM'nin lisedeki ezbere dayanan eğitimin tersine ÖSS'de yoruma dayanan sorular sorduğunu ifade eden Koçkar, "Bol bol kitap okumayan, sentez yapma gücü olmayan öğrencilerin başarılı olması çok zor" dedi.
'Türkçe özensizdi'
Lise eğitiminin edebiyat ağırlıklı olmasına karşın ÖSS'de bir tane bile edebiyat sorusunun olmamasının ilginç olduğunu söyleyen Koçkar, "Türkçe sorular geçen yıllara göre zor ancak özensiz. Öğrencinin zekâsını ve yargı yeteneğini ölçecek nitelikte değil" dedi.
Geometri ve matematik sorularının öğrencileri
zorlayacak cinste olduğunu söyleyen Alaattin Eser de geometri sorularının geçen yıllara göre azaldığını, ancak çıtanın yükseltildiğini belirtti.
"Lise 2 ve lise son müfredatından hiç soru yok" diyen Eser, soruların anlatım dilinin ise geçen yıla oranla daha bozuk olduğunu söyledi. Eser, "Soru dağılımı eşit değil. Bazı konulara çok ağırlık verilmiş. ÖSYM'de soru seçen ekibin iyi olmadığı söylenebilir" diyerek soruları eleştirdi.
Lise yetersiz
Kavram Dershanesi Genel Koordinatörü Fevzi Turhan da ÖSS'nin yoruma ve mantığa dayandığını belirterek, lisedeki eğitimin öğrenciyi ÖSS'ye hazırlamaktan uzak olduğunu vurguladı. Turhan, ÖSS' nin özellikle lise son müfredatını kapsamamasının hata olduğunu vurguladı.
'Başarısızlık sistemin suçu'
Rehber öğretmen Deniz Yedikardeşler sınavı iyi geçmeyen öğrencilerin paniğe kapılmamalarını söyledi. Bugünden itibaren öğrencilerin tatil yapmalarını tavsiye eden Deniz Yedikardeşler, "Tercih de en az sınav kadar önemli. Sınavda çok yüksek puan alamayan bir öğrenci de doğru tercihle bir üniversiteye girebilir" dedi. Sınavdaki başarısızlığın öğrencilerin değil, sistemin suçu olduğunu ifade eden Yedikardeşler,
"Öğrenciler de veliler de kendilerini ve çocuklarını suçlamasınlar. Başarısızlık öğrencinin değil, sistemin suçudur" diye konuştu.
Tatilde tercih düşünecekler
Sınava giren öğrenciler sayısal soruların zor olduğunu belirterek, özellikle geometrinin kendilerini zorladığını belirtti.
İki yıldır ÖSS'ye girdiğini belirten Onur Baştuğ, ilk işinin tatil yapmak olduğunu söyledi. Tatilde dinleneceğini anlatan Baştuğ, "Tatil boyunca tercihlerimi düşüneceğim. Şu an için karar vermedim" diye konuştu. Sınava sayısaldan giren Baştuğ, özellikle geometri ve biyolojide zorlandığını belirtti. Baştuğ, haftalar sonra rahat bir uyku uyuyacağı için mutlu olduğunu kaydetti.
Bu yıl ilk kez sınava giren Çağlar Yılmazer
ise ÖSS'de derece yapmayı bekliyor. İlk tercihinin Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü olacağını belirten Yılmazer, "Tüm hayatımızın 180 dakikaya sığdırılması çok stresli ve çok adaletsiz.
Eğer o gün hastalansak veya önemli bir sorunumuz olsa bir yılımız boşa gidecek. Bu gerçekten çok ağır bir yük" diyerek sistemi eleştirdi. Yılmazer de, "İlk işim iyi bir uyku çekmek" diye konuştu.
'Bu kez pek edebilirim'
Bu yıl ikinci kez ÖSS'ye girdiğini söyleyen Neşe Kütük de bu yıl üniversiteyi kazanamazsa pes edebileceğini ifade etti. İki yıldır hayatına sadece ÖSS'nin girdiğini belirten Kütük, "Türkiye'de sistem öğrencilerin zamanını ve hayatını çalıyor. Ben lisedeki eğitimimle üniversiteyi kazanmıyorum. Dershaneye gitmek zorunda kalıyorum" dedi.


  ETİKETLER:

  ÖSYM

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul