Ezberle 40 hadisi, kap 100 lirayı

Ezberle 40 hadisi, kap 100 lirayı
Ezberle 40 hadisi, kap 100 lirayı
Serik Müftülüğü '40 hadis öğrenene 100 lira' yarışması başlattı. Yarışmanın 'tellal'lığını Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı. Çocukların yarışmaya katılımı için ilçedeki tüm okullara resmi yazı gönderildi


SALİM UZUN
Serik Müftülüğü’nün düzenlediği ‘Kırk Hadis Ezberleme Yarışması’ için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Serik’teki tüm resmi ve özel ilköğretim ve liselere yazı göndererek öğrencilerin 40 hadis ezberleyerek 100 lira ödüllü yarışmaya katılmalarını istedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü organizasyonun tamamen müftülüğe ait olduğunu, kendilerinin sadece duyuru yaptıklarını söyledi. Hadis başına 2.5 lira anlamına gelen yarışmanın neden Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla ‘duyurulduğu’ merak uyandırırken Eğitim- İş Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş ise “Biz de ‘Bu ülke şartlarında asgari ücretle nasıl geçinilir ’ diye bir yarışma açmak istiyoruz. Acaba Milli Eğitim Müdürlüğü bunu duyurur mu? ” diye sordu. Daş, “Halkın 1 liraya muhtaç olduğu bir ortamda 100 lira ödülle kutsal değerlerin kullanılması hiç hoş değil” dedi.
Yazışmalar, Serik Müftüsü Mustafa Altun’un, İlçe Milli Eğitimi Müdürlüğü’ne gönderdiği resmi yazıyla başladı. Yazıda 2009 yılı ‘Kutlu Doğum Haftası’ nedeniyle müdürlüğe bağlı eğitim öğretime açık lise ve ilköğretim okulu öğrencileri arasında ödüllü ‘Kırk Hadis Ezberleme Yarışması’ düzenleneceği belirtildi. Okul müdürlüklerinin yarışmaya katılacak öğrenci isimlerini 10 Nisan mesai bitimine kadar müftülüğe bildirilmesi istendi.
Yazışmada “Öğrenciler 17 Nisan 2009 Cumartesi günü saat 10.00’da müftülük toplantı salonunda başkanlığımda toplanacak jüri tarafından dinlenecek ve değerlendirilecektir. 40 hadis ezberleyen öğrenciler aynı gün akşam belediye düğün salonunda düzenlenen konferansta ödüllendirilecektir” denildi.
Ayrıca 40 hadis ezberleyen her öğrenciye Türkiye Diyanet Vakfı Şubesi tarafından 100 lira ödül verileceği belirtildi.
Serik Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Musa Akış imzası ile resmi ve özel tüm ilköğretim okulu ile lise müdürlüklerine gönderilen yazıda yarışma duyurularak gereğinin yapılması istendi.

‘Organizasyon müftülüğün’
Serik İlçe Milli Eğitim Müdürü Feyzullah Korkut, “Okullarımıza bu konuyla ilgili bilgi vererek yarışmaya katılmak isteyen öğrencileri belirlemelerini istedik. Organizasyon tamamen Serik Müftülüğü’ne ait” diye konuştu.
Serik Müftüsü Mustafa Altun ise bu konuda şunları söyledi: “Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde böyle bir yarışma yapmayı uygun görerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile temasa geçtik. Amacımız çocuklarımızın dinsel eğitimine katkıda bulunmak. Şu an yarışma ile ilgili jüri belli değil. Nisanda gerçekleştireceğimiz yarışmada 40 hadis ezberleyen ilköğretim öğrencilerimize Diyanet Vakfı aracılığıyla para ödülü verilecek. Fazla ayrıntı vermek istemiyorum. Çünkü biz bu etkinliğe basını karıştırmayı uygun görmedik.”
Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, son yıllarda bu tür uygulamaların yaygınlaştığını savunarak itiraz etti:
“Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi içerisinde bu eğitim verilebilir. Ezberlenen hadis karşılığında 100 lira ücret verilmesi, işin olumsuzluğunu gösteriyor. Bu anlayış eğitimin bilimsel içereğine aykırıdır. Bu aynı zamanda Diyanet’in eğitime müdahalesidir” dedi. Eğitim- İş Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş da “Halkın 1 liraya muhtaç olduğu bir ortamda öğrencilere 100 lira ödülle kutsal değerlerin kullanılması hiç hoş değil” diye konuştu.