F-16 eğitimde düştü

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16D savaş uçağı dün Karabük ve Bolu semalarında eğitim uçuşu yaparken henüz bilinmeyen bir nedenle düştü. Karabük ve Bolu arasındaki dağlık bölgeye düştüğü sanılan uçağı arama kurtarma çalışmaları sürerken, iki pilottan haber alınamadı.

KARABÜK - Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16D savaş uçağı dün Karabük ve Bolu semalarında eğitim uçuşu yaparken henüz bilinmeyen bir nedenle düştü. Karabük ve Bolu arasındaki dağlık bölgeye düştüğü sanılan uçağı arama kurtarma çalışmaları sürerken, iki pilottan haber alınamadı.
Ankara Akıncı'daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı 'Öncel' filoya bağlı F-16D tipi savaş uçağı, dün öğle saatlerinde hava pilot yüzbaşı Fatih Devravut ve hava pilot teğmen Fatih Keskin idaresinde havalandı. Batı Karadeniz semalarında seyreden uçak, daha sonra Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan izlenen sahaya girdi. Karabük'ün Yenice ilçesi üzerindeyken, uçakla telsiz ve radar irtibatı kesildi.
Sis ve kar engeli
Uçağın düşmüş olabileceği ihtimali üzerine Eskişehir'den CN 235 tipi iki arama kurtarma uçağı, İstanbul ve Ankara'dan da arama kurtarma timlerini taşıyan helikopterler bölgeye sevk edildi. Jandarma birlikleri de çalışmalarını, Bolu Mengen'e bağlı Pazarköy ve Çayköy, Karabük'ün Eskipazar ilçesine bağlı Hasanlar ve Yenice'ye bağlı Gölören köylerinin bulunduğu bölgede yoğunlaştırdı.
Arama kurtarma timleri, uçağın Karabük merkeze bağlı Bahattingazi, Dedeyaylası ve Çaldağı üçgeninde düştüğünü belirledi. Yarım metreyi bulan karla kaplı bölgeye ulaşmaya çalışan timler, yağış ve sis engeline takıldı. Yoğun sis yüzünden helikopterler, uçağın düştüğü tahmin edilen bölgeye inemedi.
Karabük Valisi Cemalettin Sevim, Yenice ve Eskipazar ilçelerindeki aramalardan sonuç alamadıklarını, kar kalınlığının 60 santimetreye ulaştığı Dedeyaylası mevkiindeki arama çalışmalarına jandarma, sivil savunma, orman teşkilatı, amatör telsizciler ile gönüllü köylüler tarafından devam edildiğini söyledi.
Bu kaza ilk değil
Türk Hava Kuvvetleri'nin gözbebeği olan F-16'larda bugüne dek sekiz kaza yaşandı. Bu kazaların tarih ve yerleri şöyle: 8 Şubat 1995: Ege Denizi, 25 Temmuz 1997: Kütahya, 4 Nisan 2000: Sivas'ta iki F-16 çarpıştı, 24 Mayıs 2000: Burdur, 21 Haziran 2001: Akıncı Hava Üssü yakınları, 5 Haziran 2002: Çiğli, 16 Ocak 2004: Kütahya.


    http://www.radikal.com.tr/7398247398240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.