F-16, iki köyü sıyırıp düştü

Kuzey Irak'taki uçuşa yasak bölgeyi denetleyen Keşif Güç'e bağlı Amerikan F-16 savaş uçağı, dün İncirlik'ten havalandıktan sonra Batman'ın Beşiri ilçesi yakınlarında düştü.

BATMAN - Kuzey Irak'taki uçuşa yasak bölgeyi denetleyen Keşif Güç'e bağlı Amerikan F-16 savaş uçağı, dün İncirlik'ten havalandıktan sonra Batman'ın Beşiri ilçesi yakınlarında düştü. Amerikalı pilot kurtulurken, bölgedeki iki köy facianın eşiğinden döndü.
İtalya'daki Aviano Üssü'nden görevli gelerek, İncirlik Türk-Amerikan Ortak Savunma Tesisleri'nde konuşlanan bir F-16, dün sabah saat 09.20'de havalandı. Uçak Beşiri semalarına geldiğinde, motor arızası nedeniyle irtifa kaybetti ve saat 10.14'te, Asmalıdere Köyü yakınında Garzan Çayı kenarındaki pamuk tarlasına çakıldı.
Pilot Michael A. Nelson'ın, irtifa kaybederken dağlık alana bomba ve yedek yakıt tanklarını bırakarak uçağı kurtarmak istediği belirlendi. Pilot başarılı olamayınca, fırlatma koltuğunu kullanarak uçağı terk etti ve Yolveren Köyü yakınına paraşütüyle indi. Köylülerin yardımına koştuğu pilot, kurtarma ekiplerince İncirlik Üssü'ne götürüldü. Batman Valisi İsa Parlak, "Uçağın düştüğü bölge ile Asmalıdere Köyü arasındaki mesafe yaklaşık 1 kilometre. Uçak köye düşseydi facia olurdu" diye konuştu.
Uçağın düştüğünü gören köylülerden Ahmet Tan da "Uçak düşmeden önce Beşiri Dağı eteklerine bomba ve mühimmatını bıraktı, patlama sesi geldi" dedi.