F-16'lara Suriye'den taciz!

F-16'lara Suriye'den taciz!
F-16'lara Suriye'den taciz!
Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin dün devriye uçuşu yapan F-16'lara füze sistemleri radarını kilitlenerek yaptığı tacize ilişkin açıklama yaptı.

RADİKAL - Genelkurmay Başkanlığı, sınırda devriye uçuşu yapan F-16'ların Suriye 'de konuşlu füze sistemleri tarafından radar kilitlemesi yapılarak taciz edildiğini, aynı zamanda gün içerisinde Suriye sınırından yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 512 kişinin yakalandığını bildirdi.
Dün yaşanan taciz olayıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"6 F-16 ile Türkiye -Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Bu uçuşlar esnasında, Hatay üzerinde hava muharebe devriye görevi icra etmekte olan 4 F-16 uçağımıza, Suriye'de konuşlu SA füze sistemleri tarafından, 13.29-16.20 saatleri arasında, toplam 45 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur."

SINIRLARDA 544 KİŞİ YAKALANDI

Açıklamada ayrıca aynı gün içerisinde 512'si Suriye sınırı olmak üzere kara sınırlarımızda 544 kişinin yakalandığı, bunlarla birlikte bir otomatik tabanca, bir kalaşnikof piyade tüfeği, 2 bin 526 karton sigara, 27 cep telefonu ile 30 büyükbaş/küçükbaş hayvan ele geçirildiği belirtildi.