F-4E düştü, iki pilot şehit oldu

Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı'na ait F-4E tipi bir uçak, Manisa'nın Selendi ilçesine bağlı Fakran mevkiinde, teknik bir arıza nedeniyle düştü.

MANİSA/ANKARA - Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı'na ait F-4E tipi bir uçak, Manisa'nın Selendi ilçesine bağlı Fakran mevkiinde, teknik bir arıza nedeniyle düştü. İnfilak eden uçaktaki iki subay şehit oldu.
1. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan dün sabah saatlerinde eğitim uçuşu için kalkan F-4E tipi bir askeri uçak, öğle saatlerinde Selendi'ye bağlı Fakra Mahallesi'nin 500 metre uzağına düştü. Görgü tanıkları uçağın, Fakran, Çıkrıkçı ve Terziler köyleri arasında önce bir yamaca çarptığını, sonra da yamacın eteğindeki dereye düştüğünü söyledi. Aynı anda infilak eden uçağın enkazı, 1.5 kilometre çapında bir alana dağıldı. Köylülerin haber vermesi üzerine, askeri yetkililer, itfaiye ve sağlık birimleri seferber edildi. Yangın, Kula ve Selendi itfaiyesince söndürüldü.
10 yılda 13 kaza
Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkezi Komutanlığı'ndan kalkan bir helikopterle kaza araştırma ekibi olay yerine geldi. Ceset parçalarının geniş alana yayılması nedeniyle tam tespit yapılamadığı, ama uçağın pilotları hava yüzbaşı Mehmet Ali Yandım ve hava üsteğmen Mehmet Ata'nın şehit olduğu belirtildi. Düşen F-4E tipi savaş uçağının, Türk Hava Kuvvetleri'nin İsrail ile yapılan F-4 Phantom savaş uçaklarının modernizasyonu kapsamında yenilenen uçaklardan biri olduğu öğrenildi.
Kaza araştırma ekibinin ilk incelemesi sonucunda kazaya teknik bir arızanın sebep olduğu saptandı. Dün düşen uçakla birlikte, Türkiye'de son 10 yılda düşen F-4E savaş uçağı sayısı 13'e yükseldi.
(dha, Radikal)