F.N. ve ailesi 335 milyar istedi

İşadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesinin ardından İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in 'katil'...
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesinin ardından İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in 'katil', gazetecilerin
de 'deli ve tinerci' ilan ettikleri F.N. ve ailesi İçişleri Bakanlığı ve sekiz gazete hakkında toplam 335 milyar liralık maddi-manevi tazminat davası açtı. F.N. adalete güvendiğini söylerken, baba Hasan Nalkıran toplumun hâlâ kendilerini dışladığını söyledi.
İlk yanlışı Bakan Yücelen yaptı
Garih'in Eyüp Mezarlığı'nda öldürüldüğü 25 Ağustos 2001 günü İçişleri Bakanı Yücelen,
'katilin saptandığını' söyledi. Yücelen bir saat sonra 'Zanlı yakalandı, sorgulanıyor' dedi. Kısa bir süre sonra gözaltındaki zanlının 13 yaşındaki F.N. olduğu anlaşıldı.
Ertesi gün pek çok gazete F.N.'yi 'deli, tinerci, katil' ilan etti. Gazetelere göre F.N., para vermeyen Garih'i bıçakla öldürmüştü. Yaşı 18'den küçük olmasına karşın iki gün Emniyette sorgulanan F.N., savcılıkta serbest bırakıldı. Ancak baba Hasan ve ağabey Bayram Nalkıran işten atıldı.
Gazeteler özür diledi ama...
Gerçek anlaşılınca F.N., Devlet Bakanı Hasan Gemici' nin desteğiyle yeniden okula başladı.
Televizyonlar ve gazeteler özür diledi. Ancak toplum dışlamayı sürdürdü.
Baba Hasan Nalkıran yaşadıklarından sorumlu tuttuğu İçişleri Bakanlığı hakkında 55 milyar milyar lira tazminat davası açtı. Hasan Nalkıran'ın, Star, Hürriyet, Sabah, Zaman, Türkiye, Posta, Akşam ve Güneş gazeteleri hakkında açtığı tazminat miktarı ise 280 milyar lira.