F tipi cezaevlerinde tecridi gevşetme için ilk adım

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, "F tipi cezaevlerinde sohbet amaçlı 10 kişiye kadar hükümlü ve tutuklular bir araya gelebiliyordu.

ANKARA - Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, "F tipi cezaevlerinde sohbet amaçlı 10 kişiye kadar hükümlü ve tutuklular bir araya gelebiliyordu. Bu süreyi artırıyoruz" dedi. İpek, ölüm orucu eylemi 291. güne ulaşan ve kritik sınıra gelen avukat Behiç Aşçı'nın durumuna üzüldüğünü de söyledi.
Adalet Bakanlığı, Avrupa Konseyi ve AB Komisyonu tarafından üç yıl önce başlatılan 'Yargının Modernizasyonu ve Ceza Reformu' projesi kapsamına F tipi cezaevlerinin de alındığını belirten İpek, Edirne F Tipi Cezaevi'nin pilot olarak seçildiğini belirtti. İpek, bu çerçevede, bu cezaevinde sanat atölyeleri kurulacağını, uzmanların hapishaneye geleceğini ve 10'ar kişilik gruplar halinde mahkûmların aktivitelere katılabileceğini söyledi. İpek, şöyle devam etti:
"Bu aktivitelerin dışında, F tipi cezaevlerinde sohbet amaçlı olarak 10 kişiye kadar hükümlü veya tutuklular bir araya gelebiliyordu. Bunun süresi haftada 5 saati geçmiyordu. Bu süreyi artırıyoruz. Sohbet amaçlı bile olsa bir araya gelme süresini bir miktar daha artıracağız. Bu konudaki genelge çalışması devam ediyor. Önümüzdeki hafta yayımlayacağız.