F tipi normallik

TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu, aralık ayında cezaevleri operasyonları, F tipi cezaevleri ve ölüm oruçları ile ilgili raporunu tamamladı.
Haber: CANAN GEDİK / Arşivi

ANKARA - TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu, aralık ayında cezaevleri operasyonları, F tipi cezaevleri ve ölüm oruçları ile ilgili raporunu tamamladı. Komisyonda bugün değerlendirilecek raporda, 'tecavüz, dayak ve tutuklu ve hükümlülerin bazı eşyalarının kaybolması' dışında, 'nakillerde ve F tipi cezaevlerinde her şeyin normal olduğu' kaydedildi. DSP'li Hasan Macit, MHP'li Abbas Bozyel, FP'li Nezir Aydın, ANAP'lı Miraç Akdoğan ve DYP'li Kamer Genç'ten oluşan komisyon, ölen mahkûm ve görevlilere ilişkin otopsi raporlarının gelmediğini, bu nedenle raporun cezaevlerinde yapılan görüşme, gözlem ve İçişleri Bakanlığı'nın video görüntülerine dayandığını vurguladı.
Raporda, tutuklu ve hükümlülerin nakiller sırasında kötü muamele, işkence ve tecavüz iddiasında bulundukları belirtilerek, "Tek kişilik ve üç kişilik odalarda bulunan tutuklu ve hükümlülerden görüşülen kişiler operasyon ve sonrası nakillerde kötü muamele gördüklerini, Kandıra Cezaevi'nde bulunan üç mahkûm ise kendilerine cop ile tecavüz edildiğini iddia etmişlerdir" denildi.
Kurşun izi
Tecavüz iddialarının mahkemelere intikal ettiğinin vurgulandığı raporda, mahkûmlarını çoğunun vücutlarında sıyrık ve yaralar göründüğü bildirildi. Raporda, bir mahkûmun vücudunda kurşun yarası bulunduğu, bazı mahkûmlarda da nakil sırasında takılan kelepçelerden kaynaklanan izler olduğu kaydedildi. Sincan F Tipi Cezaevi'nde heyetin görüştüğü bir tutuklunun Bartın Cezaevi'ndeki operasyonda askerlerin, 'Ya Allah, bismillah' diye saldırdığını, Sincan'a geldiğinde de çırılçıplak soyularak dövüldüğünü anlattığı belirtildi.
Edirne F Tipi Cezaevi'nde görüşülen bir tutuklunun ise operasyon sırasında Ali Ateş, Mustafa Yılmaz ve Cengiz Çalıkoparan'ın vurularak öldürüldüğünü, bir başka mahkûm ise mazgal deliğinden koğuşun tarandığını söylediği ifade edildi.
Kocaeli F Tipi Cezaevi'ndeki bazı tutukluların ise örgütlerin ayrılmak isteyenlere işkence yaptığını dile getirdiği ifade edildi.
Sonuç
24 sayfalık raporda yapılan değerlendirmede ise, her şeyin normal göründüğü belirtilerek, radyo, televizyon, sıcak su bulunduğu, tutuklulara gazete ve kitap verildiği, sağlık ekiplerinin 24 saat görev yaptığı, kantin fiyatlarında aşırı pahalılık olmadığı, tutuklu ve hükümlüleri verilen yemeklerin de iyi olduğu belirtildi.
Çanakkale ve Ümraniye'deki operasyonların fazla uzaması nedeniyle incelenmesini gerektiğini belirten Alt Komisyon, ziyaretçi kabul işlemlerindeki uygulamaların gözden geçirilmesini, infaz memurlarının da şikâyetlerinin dikkate alınmasını istedi.