'F tipi'nde 16'ncı ameliyatı

"Hani filmin en güzel sahnesinde/ sinemadan çıkar gibi/ hayattan çıkıp gidemem/ kusura bakma ölüm/ adın çok soğuk gelemem" dizelerinin sahibi olan ve 2001 yılında yasadışı sol bir örgüte üye olmaktan...

ANKARA - "Hani filmin en güzel sahnesinde/ sinemadan çıkar gibi/ hayattan çıkıp gidemem/ kusura bakma ölüm/ adın çok soğuk gelemem" dizelerinin sahibi olan ve 2001 yılında yasadışı sol bir örgüte üye olmaktan müebbet hapis cezası alan Erol Zavar, bugün Ankara Numune Hastanesi'nde 16. kez bıçak altına yatacak. Mesane kanseriyle savaşan Zavar'ın cezasının infazına ara verilmesi istenirken, eşi Elif Zavar, "İki küçük çocuğum var, yetim kalmalarını istemiyorum" diyor.
Gözaltına alındığında, kanser nedeniyle ilk ameliyatını geçiren Erol Zavar, 2001 yılında 'Yasadışı Direniş Hareketi Örgütü olarak, anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs ettiği' gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Zavar cezasını çeşitli F tipi cezaevlerinde çekerken art arda ameliyatlar geçirdi ama kanser her seferinde tekrarladı. Doktorlar Zavar'dan stresli ortamlardan kaçınmasını ve üç aylık periyodlar halinde sistoskopi yaptırmasını istedi. Ancak cezaevlerinde tedavisi aksayan Zavar bugün, Ankara Numune Hastanesi'nde tekrar ameliyat olacak.
Zavar'ın avukatları ve dostlarının tahliye edilebilmesi için hastalığının 'sürekli' olduğuna dair Adli Tıp Kurumu'na yaptıkları başvurular, kurum tarafından her seferinde "Tümörler alınınca iyileşti" denilerek reddedildi.
'Erol Zavar'a Yaşama Hakkı Koordinasyonu', Avrupa Parlementosu'na başvururken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e de Zavar'ın durumundaki hükümlülerin tahliyesini sağlamaya dönük yasal yetkilerini kullanmalarını isteyen mektuplar gönderdi. Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Sekreteri ve aynı zamanda Zavar'ın avukatı Selçuk Kozağaçlı, "İstediğimiz af değil, tedavisinin yapılabilmesi için cezasının infazına ara verilmesi" dedi.