F tipinde 25. ölüm

F tipine karşı 251'inci güne ulaşan ölüm orucunda, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan Aysun Bozdoğan
yaşamını yitirdi. Ölü sayısı 25 oldu.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - F tipi cezaevlerine karşı başlatılan
ölüm oruçlarının 250. gününde bir can kaybı haberi daha geldi. Kartal Özel Tip Cezaevi'nde TKEP-L üyesi olduğu gerekçesiyle
İstanbul 3 No'lu DGM'deki davada tutuklu olan 25 yaşındaki Aysun Bozdoğan, tıbbi müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Böylece ölüm oruçlarında yaşamını yitirenlerin sayısı da 25'e yükselmiş oldu.
Edinilen bilgiye göre, Bozdoğan geçen hafta durumunun ağırlaşması üzerine, ölüm orucunda olduğu Kartal Cezaevi'nden Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Bilinci açık olan Aysun Bozdoğan tedaviyi kabul etmedi. Kan hücrelerindeki eksiklik nedeniyle vücudunda enfeksiyon oluşan Bozdoğan'a tıbbi müdahale başlatıldı. Ancak doktorların yeni kan hücresi üretmek için gösterdikleri çabalar yetmedi ve Bozdoğan dün ölüm orucunun 100. günündeyken hayatını kaybetti.
Sıcakların artmasıyla birlikte ölüm orucu eylemini sürdüren tutuklu ve hükümlülerin her an ölümle karşı karşıya gelebileceği uyarısında bulunan doktorlar, eylemi sürdüren mahkûmların önemli bir bölümünün uzun süreli yatmaya bağlı olarak oluşan yaralarının sıcağın da etkisiyle
açılabileceğine dikkat çekiyorlar.
F tipi bilonçosu
Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre; F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm oruçlarının bilançosu oldukça yüksek. Verilere göre halen 211 mahkûm ölüm orucu, 173 tutuklu ve hükümlü de süresiz açlık grevi eylemini sürdürüyor. Bunların yanı sıra bir de eyleme dışarıdan destek veren tutuklu ve hükümlü yakınları bulunuyor.
Protesto gösterisi
Bu arada İstanbul Gaziosmanpaşa Gazi Mahallesi'nde toplanan bir grup, 'ölüm oruçları'nın sona erdirilmesi için yürüyüş yaptı. İsmetpaşa Caddesi'ndeki Gazi Cem-evi önünde toplanan yaklaşık 200 kişi, ellerinde ölüm orucunda yaşamını yitiren kişilerin fotoğraflarıyla birlikte yürüdü. Grup, polisin uyarıları üzerine olaysız dağıldı.