F tipinde 29. ölüm

Edirne F Tipi'ne giden Adalet Bakanı,
"Kimsenin ölmesini istemiyoruz" derken, bir süre önce tahliye edilen Sevgi Erdoğan, ölüm orucundaki 29. kayıp oldu.
Haber: ERTUĞRUL MAVİOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün Edirne'de "Suçu ne olursa olsun, hiçbir insanın hayatını kaybetmesini istemiyoruz" dediği saatlerde 266 gündür ölüm orucunda olan Sevgi Erdoğan da yaşama veda etti. 1 Haziran 2001'de İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde altı ay cezası ertelenerek tahliye edilen Sevgi Erdoğan, eylemini 45 gündür Küçükarmutlu'da bir evde sürdürüyordu.
F tipi hücre cezaevlerinin kapatılması talebiyle yaklaşık dokuz aydır devam eden
ölüm orucu eylemlerinde 29. kayıp dün meydana geldi. Ölüm orucunun birinci ekibinde olan ve 266 gün boyunca eylemini kesintisiz sürdüren 45 yaşındaki Sevgi Erdoğan'ın önceki gece bilinci kapandı. 12 saat süreyle bilinci kapalı olarak yaşamını sürdüren Erdoğan, dün öğleden sonra saat 15.00 sıralarında yaşamını yitirdi.
Erdoğan'la birlikte ölüm orucunda ölenlerin sayısı 29'a; Adalet Bakanlığı'nın 'Hayata Dönüş' adını verdiği operasyonun ardından ölenlerin toplam sayısı da 62'ye yükseldi.
12 Temmuz'a kilitlendi
1992 yılında cezaevine giren Sevgi Erdoğan, 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış, cezasının tamamlanmasına yaklaşık
1 yıl kalmıştı. Hayatını kaybetmezden önce 18 kilonun altına inen Erdoğan'ın eşi
İbrahim Erdoğan da 12 Temmuz 1991'de
İstanbul'da polis kurşunlarına hedef olmuş ve ölmüştü. Sevgi Erdoğan'ın ölümünden önce yanında bulunanlar, "Kendisini eşinin ölüm yıldönümü olan 12 Temmuz tarihine kilitlemişti. Bütün gücüyle o ana kadar yaşamak için direndi. İbrahim Erdoğan'ın ölüm yıldönümü geçtikten bir gün sonra bilinci kapandı. Bilinci kapalı olarak ancak 12 saat yaşayabildi" diye konuştu.
Sevgi Erdoğan, tahliye olduktan sonra
Adalet Bakanı Türk'ü sert bir dille eleştirmişti. Erdoğan Radikal'e şunları söylemişti:
"Tahliyemizin wernicke korsakof hastalığı ile ilgisi yok. Tedaviyi kabul etmiyorsun, öleceksin nasıl olsa ve ne halin varsa gör dediler. Bakanlık eylemcilerin elindeki silahı tersine çevirmeye çalışıyor. Diyecekler ki, 'Bakın bunlar kendi kendilerini öldürüyor. Örgütlerinin zoruyla ölüyorlar.' Bir yandan insanlar ölüm orucunda hayatını yitirecek, bir yandan zorla müdahale ile sakat bırakılan insanların sayısı artacak ve onlar için cezaevlerini yönetmek basitleşecek. Ölüler ve sakatlar cezaevlerinde problem çıkartamazlar. Onların planı işte bu..."
Eşinin mezarına gömülecek
Sevgi Erdoğan'ın daha önce bıraktığı vasiyeti gereği, öldürülen eşi İbrahim Erdoğan'ın Karacaahmet Mezarlığı'ndaki mezarına gömülecek. Dün Adli Tıp morguna kaldırılarak otopsi yapılan Sevgi Erdoğan'ın cenazesinin bugün ikindi namazıyla Karacaahmet'te toprağa verilmesi bekleniyor.
İçeride ve dışarıda eylem
Sevgi Erdoğan ile aynı gün İzmir'den tahliye edilen Mahmut Gökhan Özocak, 10 gün önce hayatını kaybetti. CMUK 399 ve mahkemelerin verdiği ara kararlarla tahliye edilen ve eylemlerini dışarıda sürdürenlerin sayısı, ölümlerin hızlanması nedeniyle giderek azalıyor. Madımak Özen, Osman Osmanağaoğlu, Ali Rıza Demir, Zeynep Arıkan, Ümmüş Şahingöz, Gülay Kavak ve Yıldız Gemicioğlu Küçükarmutlu'daki evlerde eylemlerine 266. günde devam ediyor. Ölüm oruçlarına destek amacıyla dışarıda Fatma Şener, Reşit Sarı ve Hülya Şimşek, Abdülbari Yusufoğlu, Ayfer Güler, Arzu Güler ve Serpil Dönmez'in eylemleri sürüyor.