F tipinde 'faaliyet'

Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü
Ali Suat Ertosun, F tipi cezaevlerinde ortak alan uygulamalarının başladığını, ancak bundan sadece 8 siyasi mahkûm ile 80 çete suçlusu tutuklu ve hükümlünün yararlandığını açıkladı.
Haber: KEMAL GÖKTAŞ / Arşivi

ANKARA - Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü
Ali Suat Ertosun, F tipi cezaevlerinde ortak alan uygulamalarının başladığını, ancak bundan sadece 8 siyasi mahkûm ile 80 çete suçlusu tutuklu ve hükümlünün yararlandığını açıkladı. Siyasi mahkûmların 'örgüt baskısı' nedeniyle ortak alanlardan yararlanmak istemediğini söyleyen Ertosun "F tipindeki odalarda örgüt baskısı nasıl oluyor?" sorusuna şu yanıtı verdi:
'Mail' yoluyla baskı!
"Hollanda ve Belçika'dan gönderilen e-mail'ler avukatlar ve aileler aracılığıyla mahkûmlara anlatılıyor, kuryeler var. Mahkûmlar da kendi aralarında iletişim kurmaya çalışıyor."
Ölüm oruçlarının kendileri açısından çözüldüğünü söyleyen Ertosun, "Biz bu sorunu kendi kafamızda ve fiilen çözdük. Bundan sonrasını 19 Aralık'ta cezaevlerine yapılan operasyonlar öncesi tutuklu ve hükümlülerle görüşürken, bizim onlara verdiğimiz yetki dışında konuşanlar düşünsün"
ifadelerini kullandı. Ertosun 19 Aralık öncesi Bayrampaşa'da mahkûmlarla görüşen aracı heyete de, "Bizim verdiğimiz yetkiyi aşmışlar" suçlamasını getirdi.
F tipinde faaliyet ve uygulamalara katılma koşullarını belirleyen genelgenin sert olmadığını savunan Ertosun, "Biz 19 Aralık öncesi verdiğimiz bütün sözleri tuttuk. Bizim modern cezaevi anlayışımız budur. Aksini söyleyenler 19 Aralık öncesinde kalmıştır" diye konuştu.
Siyasilerin dilekçesi
F tipi cezaevlerindeki siyasi mahkûmların
'ortak alanlar'la ilgili cezaevi idarelerine dilekçeler verdikleri öğrenildi. Mahkûmlar bu dilekçelerde TMY'nin 16. maddesindeki değişikliğin tecriti kaldırmadığını belirterek, aksine tecriti meşrulaştıracağını
ifade etti. Dilekçelerde, kamuoyunun yanıltılmaya çalaşıldığı belirtilerek tecritin tamamen kaldırılması istendi.


  ETİKETLER:

  Belçika

  ,

  Hollanda

  ,

  Ankara