F tipinde ölü sayısı 20'ye çıktı

Ölüm orucunda 20. kayıp Fatma Hülya Tümgan oldu. Bir tutuklu eylemi bıraktı. Af Örgütü tasarıları yetersiz buldu.
Haber: KEMAL GÖKTAŞ / Arşivi

ANKARA - Ölüm oruçlarının 191'inci gününde hayatını kaybedenlerin sayısı dün 20'ye yükseldi. Hükümet 'görüşme yok' tavrını sürdürürken, Terörle Mücadele Yasası'nın 16'ncı maddesinde yapılacak değişiklik de Uluslararası Af Örgütü tarafından eleştirildi. Ankara Numune Hastanesi'nde geçen hafta zorla müdahale edilen Fatma Hülya Tümgan, eyleminin 186'ncı gününde yaşamını yitirdi. Ulucanlar Cezaevi'nde iken 19 Aralık'taki cezaevleri operasyonlarından sonra hastaneye kaldırılan 33 yaşındaki Tümgan, müdahaleye rağmen dün sabah öldü. Tümgan'ın öğretmenlik yaparken 1994'te tutuklandığı ve DHKP-C davasından 12.5 yıla hükümlü olduğu öğrenildi.
Anne Nahide Tümgan, kızına müdahale edilirken kötü muamele yapıldığını iddia ederken, "Hiç mi vicdan yok bu hükümette. Benim kızım öldü, yüreğim yandı. Ama başka analar ağlamasın, bir çözüm bulsunlar artık" diye konuştu.
Bu arada Çanakkale E Tipi Cezaevi'nden
'Hayata Dönüş Operasyonu' kapsamında Manisa'ya gönderildikten sonra ölüm orucuna başlayan Zeynep Erdoğan, tedaviyi kabul etti. Manisa Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Erdoğan'ın tedavisine başlandığı belirtilirken, hastanede hâlâ dört tutuklu ve hükümlü, ölüm orucuna devam ediyor.
Af Örgütü'nün 'endişesi'
Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün çözüm olarak sunduğu TMY'nin 16. maddesindeki değişiklik tasarısının 'endişe verici' olduğunu açıkladı. UAÖ yazılı açıklamasında, tasarıda ortak alanların kullanımının 'rehabilitasyon ve eğitim programları' şartına bağlandığına işaret edilerek, 'toplumsal etkinliklere mahkûmların katılımının cezaevi yönetiminin 'bağışına' dayandığı belirtildi.
AP heyeti geliyor
Mahkûm avukatlarının çözüm için girişimlerde bulunmak üzere Türkiye'ye davet ettiği ve aralarında Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu üyesi Daniel Cohn-Bendit ile Türk kökenli parlementer Ozan Ceyhun'un da olduğu AP heyetinin hafta başında Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.
Türk: Gerekeni yaptık
KKTC'den ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenleyen Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, eylemlerin yasadışı örgütlerin baskısıyla sürdüğü iddiasını yineleyerek şöyle konuştu:
"Her şeyi yaptık, yapmaya devam
ediyoruz. İnsani bakımdan ileri sürülen istek zaten karşılandı. Sadece terör örgütlerinin artık cezaevlerinde at koşturmasına engel olacak yeni bir düzenleme getirilmesi nedeniyle sürdürülen bu eylemlerin sona erdirilmesi zamanı artık gelmiştir."