F tipinden sonra L geliyor

Cezaevlerine sivil denetim maçlı
'Cezaevi İzleme Kurulları' aylarca gecikmeden
sonra nihayet kurulmaya...

ANKARA - Cezaevlerine sivil denetim amaçlı 'Cezaevi İzleme Kurulları' aylarca gecikmeden sonra nihayet kurulmaya başlanırken, bakanlık tartışılan F tipi cezaevlerinden sonra şimdi de 'L tipi' cezaevi projesini gündeme getirdi. Bu tip cezaevlerinde hükümlüler gece tek kişilik, gündüz ise yedişer kişilik hücrelerde tutulacak.
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, geçen haziran ayında çıkan yasa uyarınca ilk olarak oluşturulan Ankara Cezaevi İzleme Kurulu'nu basına tanıttı. Kurul Başkanlığı'na
emekli ağır ceza reisi Mustafa Batu getirildi. Kurul, bir süre eğitimden sonra çalışmaya başlayacak ve cezaevlerine istediğinde ziyarette bulunup iki ayda bir hazırlayacağı raporları ilgili mercilere verecek.
Bakan Türk, daha sonra cezaevlerinin genel durumuna ilişkin bilgi verdi. Türk, F tipi cezaevlerine yönelik çıkarılan yasalarla getirilen haklardan yararlanan tutukluların (çete mensupları) sayısının, terör nedeniyle tutuklananlardan çok fazla olduğunu söyledi. Terörle Mücadele Yasası'ndan hüküm giyenlerin büyük bölümünün protesto eylemlerini sürdürdüğü için ortak kullanım alanlarını boykot ettiğini anımsatan Türk, yeni tip cezaevi haberi verdi.
İlk uygulama Rize'de
Bakan Türk, bakanlığının şimdi de L tipi cezaevi projesini gündeme getirdiğini ve ilk uygulamasının 250 kişi kapasiteyle Rize'de gerçekleştirileceğini ifade etti. Proje gerçekleştiğinde bu cezaevlerindeki mahkûmlar gece tek kişilik hücrelerde, gündüz ise yedi kişilik bölümlerde yaşamlarını geçirecek.