F Tipi'ne gitmek için 56 gündür açlık grevinde!

F Tipi'ne gitmek için 56 gündür açlık grevinde!
F Tipi'ne gitmek için 56 gündür açlık grevinde!
İzmir'de, karıştığı gasp suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılan İsmail Ay, 'kalabalık ortamda yaşayamadığı için' F tipi ceaevine naklini istedi. Talebi kabul edilmeyen Ay, el ve ayakları kelepçeli olarak açlık grevine devam ediyor.

İZMİR - İzmir’de, karıştığı gasp suçundan dolayı 10 yıl hapis cezasına çarptırılan İsmail Ay, üç kişilik odadan alınıp 15 kişilik odaya gönderilince F tipi ceaevine naklini istedi. Bunun cezaevi yönetimince kabul edilmemesi üzerine başlattığı açlık grevinde 56 güne ulaştı. Baba Mehmet Cemil Ay’ın yardım istediği Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Avukat Serdar Gültekin "İnsan odaklı yaklaşılmadığı için İsmail ölümü ister şekilde açlık grevine devam ediyor" dedi.
Buca’da 2008 yılında meydana gelen olayda, İsmail Ay, hırsızlıkla ilgili olarak polislerce yakalandı. Olayın gasp olarak değerlendirilmesiyle, İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Buca Cezaevi’nin ardından Kütahya ve Uşak cezaevlerine gönderildi. Ardından da 2012 yılının şubat ayında Şakran T Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Şakran Cezaevi’nde üç kişilik odaya konulan İsmail Ay, üç ay önce oda arkadaşlarından birisinin değiştirilip yerine getirilen hükümlüyle sorunlar yaşadığını söyleyerek cezaevi yönetimine başvurdu. Bu talebin ardından cezaevi yönetimi de, yeni gelen hükümlü yerine İsmail Ay’ı, 15 kişilik odaya aldı. Kalabalık ortamda kalamayacağı yönündeki müraacatının kabul edilmemesi üzerine Ay, bu kez İzmir F Tipi Cezaevi’ne naklini istedi. 

56 GÜNDÜR GREVDE 
Bu isteğinin de kabul edilmemesi üzerine İsmail Ay, alındığı tek kişilik müşahade odasında 28 Aralık 2012 tarihinde açlık grevine başladı. Baba Mehmet Cemil Ay’ın cezaevi yönetimiyle yaptığı görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine aile , Çağdaş Hukukçular Derneği’den yardım istedi. İsmail Ay’ın avukatlığını üstlenen dernek üyelerinden Serdar Gültekin’in girişimlerinden de bir sonuç alınamadı. Geçen hafta Şakran Cezaevi yönetimiyle yapılan görüşmede de, ailenin ve avukat Serdar Gütekin’in, İsmail Ay’ı görmesine cezaevi görevlileri ile ziyaretine giden kişilere zarar verebileceği gerekçesiyle izin verilmedi.

ELLERİ VE AYAKLARI BAĞLI 
İsmail Ay’ın açlık greviyle ilgili açıklama yapan Avukat Serdar Gültekin ise, müvekkilinin tek kişilik odada kendisine zarar verebileceği gerekçesiyle elleri ve ayakları plastik kelepçe ile bağlı olarak tutulduğunu söyledi. Serdar Gültekin, "Cezaevi yönetimi insan odaklı düşünmekten çok ellerindeki kural ve mezvuatlara göre davranıyor. Oysa psikologların da söylediği gibi İsmail Ay, kendi hayatından vazgeçecek noktaya gelmiş durumda. Şu anda açlık grevinin 56’nci gününde, sadece su ve şeker alıyor. Kaldı ki tek kişilik açık grevi yaptığı için de bu grev, cezaevi yönetiminin gözleminde oluyor. Yani yemek yeme gibi bir durumu söz konusu değil. B vitaminini de ancak grevinin 30’uncu gününde benim zorlamamla almaya başladı. Artık vücuduna kalıcı hasarlar verecek ya da ölüm noktasına geldi. Psikolojik olarak kalabalık ortamda kalmak yerine F tipi cezaevine gitmek istiyor. Bu sorunun çözümünü bekliyoruz" dedi. (Taylan YILDIRIM/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112236611223664

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu yönetimler TERSİNİ yapar. - çıkarsız

  insani değerleri esas alarak davranmama sorunu için örnekleme yapılıyor gibi. F Tipi istemeyene "hayata dönüş operasyonu" ile onlarca ölüm verildi. Bu örnektede isteyene ölüm gösteriliyor. İnsanın tersine işler. İnsani suç oluşturan yöneticilik uygulamaları.

  Kendine guvensizlik!!!! - akropol

  Bir devlet ki ulusunun olusturdugu olmayip, kendine gore ulus olusturma aldatmasina girmis. Bunun uzerine asker-yerli ve yabanci sermaye isbirligi icinde her ulustan halklari baski ve iskence altinda tutmus 100 yildir, artik herseyi yuzune, gozune bulastiriyor. Kendine guveni yok zira, polis, ordu gibi kurumlarina surekli ve sistematik olarak ezdirdigi kitlelerin hiddetinden korkuyor ve onun icinde bas kaldirilmasinlar diye nefes aldirmiyor. Eli, ayagi birbirine dolasiyor ve kendine guvensizliginden kendi yaptigi yaptirim mekanizmalarini bile sadece intikamcilik anlaysyindan dolayi tersine kullaniyor. Yani ugruna yuzlerce politik tutuklunun ve savas esiri ( Kurt hareketi ve sol )nin kanini akittigi tek tipi, sadece ve sadece adi suclu ama psikolojik rahatsizlik hisseden bir vatandasa eziyet etmek icin inkar ediyor. Kullanmiyor. Korku daglari bekliyor ama o daglar birgun onu yonetenlerin ve isbirlikcilerinin basina yikilacak. Yasam uzun ama ezilenlerin sabrida sonsuz.

  aclik yoksa hak da yok! - idil rosa

  En basit, en siradan bir hakki elde etmek bile artik bedenini acliga yatirmaksizin mumkun degil. ''Nasil bir ulkede yasiyoruz biz?'' bu sozden nefret eder oldum, cok klasik, cok banal. Ben ogrendim darisi herkesin basina. Fasizmle yonetilen bir ulkede yasiyoruz, hal boyle olunca degil hucre degistirmek icin, bunu dusunmek icin bile bedel odemeyi goze almak gerek. Ismail Ay'da anladigim bunu yapiyor, sabir Ismail, israr Ismail, curet Ismail, dayan Ismail sen kazanacaksin. Biz kazanacagiz, direnenler kazanacak. Bu da cok mu ajitatif oldu? 56 gun dile kolay, iki aydir ac Ismail.

  İNSAN SUÇ İŞLEME HATASINA MUKTERDİRDİR AMA VİCDAN MUHASEBESİ BUNU EN CEZA İLE YARGILAR - semi ekrem

  Bu vak da mahkumun talebini vicdan sorgulattırır.Benim söylemek istedigim şu bu mahkumun talebini cezaevi koşulları neden red ediyor yoksa f tipi ceza evleri düşünce suçu ve siyasi hükümlülerin mekanı oldugundanmıdır bu talebi devlet kabul etmiyor açlık grevine girmiş bir hırsızlık suçundan tutuklanan kişinin talebi yerindedir gayet makul bir istek