F tipine yedi tutuklama

Ankara'nın Mamak ilçesinde bir evde sürdürülen ölüm orucunda iki tutuklunun yaşamını yitirmesinin hemen ardından yapılan operasyonda gözaltına alınan 13 kişiden yedisi, DGM tarafından tutuklandı.

ANKARA - Ankara'nın Mamak ilçesinde bir evde sürdürülen ölüm orucunda iki tutuklunun yaşamını yitirmesinin hemen ardından yapılan operasyonda gözaltına alınan 13 kişiden yedisi, DGM tarafından tutuklandı.
F tipi cezaevlerini protesto amaçlı ölüm orucu eyleminde 28 Eylül'de yaşamını yitirenlerden Ayşe Baştimur, aynı akşam, avukatının cenazenin kendisine teslimi yolundaki başvurusuna rağmen, gece yarısı Kimsesizler Mezarlığı'na gömülmüştü. Aynı gün eylemin yapıldığı ev polis tarafından basılmış ve genişletilen operasyonda 13 kişi yakalanarak gözaltına alınmıştı.
Sorguları ardından DGM'ye sevk edilen gruptakilerden dördü savcılık, ikisi yedek hâkimlikçe serbest bırakılırken, yedisi DHKP-C örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Ankara Emniyeti, tutuklananları ölüm orucu eylemlerini yönlendirip organize etmek ve ikna suçu işlediği için yakalandığını öne sürerken, eylemin yapıldığı
'Direnişevi'ndeki aramada Vatan, Kurtuluş ve Memur Gerçeği isimli dergilerle çok miktarda afiş ve tıbbi malzeme ele geçirildiğini açıkladı.