F tipinin ünlüleri dertli!

Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nin 'ünlüleri' doktor eksikliği, kütüphanenin yetersizliği ve gürültüden şikâyetçi.
İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri AKP'li Faruk Ünsal, Hakan Taşçı, Ahmet Koca ve...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nin 'ünlüleri' doktor eksikliği, kütüphanenin yetersizliği ve gürültüden şikâyetçi.
İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeleri AKP'li Faruk Ünsal, Hakan Taşçı, Ahmet Koca ve CHP'li Özlem Çerçioğlu, kalp krizi geçiren bir mahkûma geç müdahale edildiği yönündeki şikâyet üzerine Tekirdağ 1 ve 2 No' lu F tipi cezaevlerini inceledi.
Kaplan hücrede
Komisyon, cezaevinde bazı kişilere ayrıcalıklı muamele yapılıp yapılmadığını incelemek amacıyla yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Alaattin Çakıcı ve Hasan Heybetli ile bir süre önce Almanya'dan Türkiye'ye iade edilen sözde hilafet devletinin lideri Metin Kaplan'ın koğuşlarını da gezdi. Çakıcı iki kişilik, Heybetli de üç kişilik koğuşta kalırken, Kaplan diğer mahkûmlarla uyum sağlayamadığını söylediği için kendi isteğiyle tek kişilik hücrede kalıyor.
Çakıcı, vekillere, sağlık sorunları bulunduğunu, buna karşılık doktorların yetersiz olduğunu, saat 16.00'dan sonra cezaevinde doktor bulunamadığını söyledi. Cezaevi yönetimi, doktor lojmanlarının cezaevinin yakınında olduğunu, gerektiğinde 24 saat müdahale edebildiklerini savundu.
Metin Kaplan ise cezaevi yönetmeliğine göre bir mahkûma aynı anda üçten fazla kitap verilmemesinden ve kütüphaneden faydalanamamaktan yakındı. Cezaevi yönetimi ise, cezaevinde çoğunlukla sol görüşlü mahkûmlar yattığı için kütüphanede onlara yönelik kitapların yoğunlukta olduğunu, dolayısıyla Kaplan'ın talep ettiği kitapların hepsinin kütüphanede yer almadığını belirtti.
Hasan Heybetli de cezaevindeki DHKP/C'li mahkûmların her gün havalandırma kapaklarına vurarak marş söylediklerini, gürültü nedeniyle istirahat edemediğini, uyuyamadığını ifade etti. Heybetli, bazı ziyaretçileriyle görüştürülmediğini de ileri sürdü.
Yönetim ise, Heybetli'nin kızkardeşi olduğunu söyleyen bir kişinin, üzerinde kimlik olmadığı için görüştürülmediğini açıkladı.
DHKP/C'liler de şikâyetçi
İncelemeler sırasında en fazla şikâyet ise toplu görüşme olanaklarının kısıtlı olduğunu, yemeklerin kalitesiz ve suların akmadığını söyleyen DHKP/C'lilerden geldi.
CHP'li Özlem Çerçioğlu, yalnızlık çeken mahkûmların eski koğuş sistemini aradıklarını belirterek, "Aslında fiziki şartlar, geçen ay Berlin'de incelediğimiz cezaevinden daha iyi. Ama mahkumların yalnızlıklarını giderici bazı düzenlemelere gidilebilir. Kütüphaneyi daha fazla kullanım olanağı sağlanabilir, çini, mobilya ve resim atölyelerinde geçirdikleri zamanlar genişletilebilir" dedi.
Çakıcı'ya saç boyası
Cezaevlerine kantinde satılanlar dışında hiçbir madde sokulamıyor. Ancak yönetimin Çakıcı'ya duruşmaya çıktığı günlerde saçını boyatabilmesi için dışarıdan saç boyası getirtmesine izin verdiği öğrenildi. Komisyonun incelemesi sırasında saçı-sakalı uzamış ve dağınık görünen Heybetli ise, annesini kaybettiğini, yasta olduğu için yönetimin bir süre tıraş olmamasına izin verdiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7394627394620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.