Fabrikada facia: 3 işçi peş peşe öldü


Fabrikada facia:  3 işçi peş peşe öldü

Fabrikada facia:  3 işçi peş peşe öldü
İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'nde Levent Kağıt Fabrikası'nda 'Hamur kazanı'nı temizleyen 3 işçi metan gazı zehirlenmesi sonucu öldü

İZMİR'in Kemalpaşa İlçesi'nde bir kağıt fabrikasındaki hamur kazanını temizlemek isteyen Ayhan Çanakçı, Haydar Koray Güçlü ve Ramazan Demir, metan gazından zehirlenerek öldü. Birbirlerini kurtarmak isterken peş peşe ölen işçilerin, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için otopsi yapılmasına karar verildi.
Olay, bugün, saat 04.00 sıralarında Kemalpaşa Caddesi 25'inci kilometredeki Göztepe Spor Kulübü Eski Başkanlarından Levent Ürkmez'e ait ‘Levent Kağıt’ adlı kağıt fabrikasında meydana geldi. Gece vardiyasında, 4 metre derinliğinde, 3 metre genişliğindeki hamur kazanını temizleye inen 26 yaşındaki Ayhan Çanakçı çıkamadı. Arkadaşının çıkmadığını gören Haydar 29 yaşındaki Koray Güçlü de hamur kazanına girdi. Güçlü'nün de çıkmadığını gören 27 yaşındaki Ramazan Demir de onu merak ederek kazana indi. Demir de çıkmayınca 31 yaşındaki Şükrü Güngör içeri girdi. Kazana girenlerin bir daha çıkmadığını farkedince harekete geçen diğer işçiler, müdahale edip solunum güçlüğü çeken Şükrü Güngör'ü dışarı çıkarmayı başardı. Güngör, hemen arkadaşları tarafından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan Güngör'ün hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.
İhbar üzerine fabrikaya gelip soruşturma başlatan polis, Çanakçı, Güçlü ve Demir'in öldüğünü belirledi. Bayram öncesi ailelerini ölümleriyle yasa boğan işçilerin cenazeleri, kesin ölüm nedenlerinin belirlenip otopsi yapılması için İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. İşçilere, yarın, otopsi yapılacağı bildirildi.


1 AY SONRA EVLENECEKTİ

Ölen işçileriden Haydar Koray Güçlü'nün, 19 yaşındaki Ahser Yüce ile nişanlı olduğu, 1 ay sonraki evlilik için hazırlık yaptığı belirtildi. Güçlü'nün emekli öğretmen babası Gazanfer Güçlü, “Böyle bir ölüm olamaz. Bayram öncesi dünyamız yıkıldı. Sorumluluğu olanlar cezasını çeksin, peşlerini bırakmayacağım” dedi.
Ramazan Demir'in de evli ve 1 çocuk babası olduğu ortaya çıktı. Demir'in 4 yaşındaki kızı Nisa'ya bayramlıklarını dün alışverişte aldığı bildirildi. Demir'in eşi Tütüye Demir ise gözyaşlarına boğulurken, doktor kontrolüne alındı.
Soruşturma sürerken, fabrikanın Genel Müdürü Bülent Akdağ başta olmak üzere vardiya amiri ve personel müdürünün ifadelerine başvurulacağı bildirildi. (dha