Fabrikada patlama: 1 ölü

Fabrikada patlama: 1 ölü
Fabrikada patlama: 1 ölü
Sakarya'nın Hendek ilçesindeki bir havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Patlamada 1 kişi öldü, 28 kişi yaralandı

Zafer TOKUŞ- Alaattin ONUR


SAKARYA - Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda bugün öğleden sonra ramazan topu imal edilen bölümde meydana gelen patlamada 1 işçi öldü, 37 işçi yaralandı. Patlamada tesislerin bir bölümü çöktü.
İlçenin Yukarı Çalıca Köyü yakınlarında kurulu Hüseyin Coşkun'a ait Büyük Coşkunlar Havai Fişek Tesisleri'nde bugün saat 14.45 sıralarında büyük bir patlama oldu. Tesislerde ramazan topu imal edilen bölümde henüz bilinmeyen nedenle meydana gelen şiddetli patlamanın ardından çevredeki patlayıcılar da peş peşe infilak ederken ortalık cehenneme döndü.
Patlamayla birlikte fabrikanın bir bölümü çökerken Mehmet Arıcı adlı işçi enkaz altında can verdi, çeşitli yerlerinden yaralanan 28 işçi ambulanslarla hastanelere sevk edildi.   Hastanedeki bazı yaralıların durumunun ciddi olduğu belirtildi.İTFAİYE EKİPLERİ SEVK EDİLDİOlayın duyulmasının hemen ardından, Hendek başta olmak üzere çevredeki yerleşim merkezlerinden Büyük Coşkunlar Havai Fişek Tesisleri'ne itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. İlk ulaşan itfaiye ekibi alevleri, tesisleri sarmadan kontrol altına alıp söndürmeyi başardı. Fabrikadaki patlayıcılar da olası infilaklara karşı güvenli yere nakledildi. Tesislerde büyük hasara neden olay patlamayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

 

 

 

FABRİKADAN AÇIKLAMA

 

 

 

Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak fabrikanın hukuk müşaviri Mehmet Mangıroğlu açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: “Fabrikamızda 180 kişi çalışıyor. Olay laboratuvar kısmında meydana geldi. Yaşamını yitiren 42 yaşındaki Mehmet Arıcı bu işin uzmanı. Patlamanın meydana geldiği laboratuvar bölümünde iki kişi görevli. Olay anında diğer görevli başka bir bölüme geçiyor ve Mehmet Arıcı orada olduğu için yaşamını yitiriyor. Hastaneye sevk edilen yaralılar arasında durumu ağır olan yok. Hepsi hafif yaralı. Bu işin doğasında var. Enkaz altında da kalan kimse yok. Fabrikamızda ilk defa patlama meydana geldi. Patlayıcı maddelerle ilgili denemeler başka bir yerde ve başka görevliler tarafından yapılıyor. Böyle bir olay meydana geldiği için çok üzgünüz.” (dha)