Fabrikanın korkutan yıkımı!

Türkiye'deki en eski betonarme un fabrikalarından biri olan Çankırı'daki un fabrikası, günler süren uğraşlar sonunda yerle bir oldu.Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleCumhuriyet Mahallesi'nde kurulduğu sokağa ismini ‘Fabrika Sokak’ olarak veren ve zamanında şehir dışına kurulan fabrika, zamanla kentin büyümesi ile şehrin ortasında kaldı ve arsa değeri hızla yükseldi. Fabrikanın 1980'li yılların sonunda el değiştirmesinin ardından üretim bir süre daha devam etti ve ikinci sahibi Hamit Tekin'in ölümünden sonra fabrikada üretim durdu. Hissedarlarının anlaşamaması nedeniyle fabrikanın yıkılmasına karar verildi ve fabrika alanına iş merkezi yapılması kararlaştırıldı. Yaklaşık 15 gün önce 15 metre yüksekliğindeki fabrikanın yıkım çalışmaları başladı. Dönemin şartlarına göre oldukça sağlam yapıldığı gözlenen fabrika binasının yıkımı yıkımcı firmaya zor anlar yaşattı. Çevresindeki apartmanların güvenliği nedeniyle çok titiz yürütülen çalışmalar sonunda tamamlandı ve çevredekilerin korkulu bakışları arasında bina yerle bir edildi.

1928 yılında hizmete girmişti

Çankırı ve çevresinde, 1920'li yıllarda yaşanan kuraklık suyla çalışan un değirmeni sahibi İsmail Zincircioğlu'nu arayışa yöneltti ve 1924 yılında Macar makine mühendisi Jozsef Lengyel'i Çankırı'ya getirerek un fabrikasının yapımına başladı. Günün zor şartlarında oldukça zorlu bir mücadele ile fabrika 1928 yılında hizmete girdi. Başta Ankara olmak üzere Karadeniz bölgesindeki illerin de un ihtiyacı, bu fabrikadan karşılandı.
Sürekli teknoloji yenileyerek kaliteli un üreten Zincircioğlu Un Fabrikası, Özal hükümetinin teşvik yasası ile yeni un fabrikaları kurulması sonucu kalitesinden taviz vermeyince rekabet gücünü yitirdi ve sahibi olan Zincircioğlu Ailesi tarafından Hamit Tekin adlı sanayiciye devredildi. Yaklaşık 15 yıl daha üretimini sürdüren tesis iki yıl önce sahibinin ölmesi üzerine mirasçılarının fabrikayı arsa olarak değerlendirmek istemeleri üzerine müteahhite verildi ve 81 yıllık çınar sonunda yerle bir oldu.