Facebook arkadaşınız ABD büyükelçesi!

Facebook arkadaşınız ABD büyükelçesi!
Facebook arkadaşınız ABD büyükelçesi!

ABD?nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, aynı güne denk gelen Kurban Bayramı ve Şükran Günü için Türkçe mesaj verdi: ?Hayırlı olsun.?

ABD, internetteki paylaşım sitelerini diplomasi için kullanıyor. ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey internet üzerinden her gün onlarca insanla Amerika'nın dış politikasını tartışıyor
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İran’la facebook üzerinden mesajlaşan ABD yönetimi, internetteki blog sayfaları, twitter ve telefondan kısa mesajlaşma olanaklarını geliştirerek, diplomaside ‘dijital devrim’i başlattı. Amaç; tüm dünyada daha çok insana ulaşarak Amerikan dış politikasını farklı görüş ve fikirler doğrultusunda ‘daha etkin ve pratik’ kılmak. ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey de, internet üzerinden her gün biraz daha fazla insanla Amerika’nın dış politikasını tartışıyor, Türk ve Amerikan halkının ortak işbirliği alanlarını güçlendirmeye çalışıyor.
Büyükelçi Jeffrey, Barack Obama’nın başkanlık koltuğuna oturmasında büyük rol oynayan ve 25 milyondan fazla üyesi bulunan facebook üzerinden yürütülen seçim kampanyasının ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tüm dünyada yaygınlaştırdığı ‘dijital diplomasi’nin ayrıntılarını Radikal’e anlattı: 

130 facebook sayfası: Dışişleri bakanlığımızın tam 130 facebook sayfası var. Facebook, internette en çok da öğrencilerin, genç insanların tartıştıkları, konuştukları, paylaştıkları bir ortam. Biz de daha çok insana erişim için facebook’tan yararlanmaktan kaçınmadık. Uluslararası Bilgi Programı (IIP) büromuz yeni medya olanaklarını (blog sayfaları, twitter hesapları) kullanarak, bizim dünyanın her yeriyle iletişim kurmamızı sağlıyor. Büyükelçiliğimizin de Ankara, İstanbul ve Adana misyonları facebookta tüm uygulamalarımızı, işbirliği alanlarımızı insanlarla paylaşıyor. 

Daha çok tartışma: Dijital medyanın tüm unsurları bize dış politika üzerindeki tartışmaları hep canlı tutma olanağı sağlıyor. Benim de elimde Blackberry telefonum var ve üst düzey yöneticilerimle (Bakan Hillary Clinton, Başkan Obama dahil) her bilgiyi daha hızlı ve kolay paylaşıyorum. Hepimiz, yeni medya ortamının olanaklarından kolaylıkla yararlanabiliriz. 

Bush- Obama farkı: Eski Başkan George Bush’un internette bir hesabı, adresi bile yoktu. Evet, Amerika çok değişti. Başkan Obama’ya bir bakın. Teknolojiye tamamen hâkim. Amerikan Dışişleri Bakanlığı, şimdi tüm dünya ile daha hızlı ve yakından haberleşiyor. Hangi medya daha iyi, hangisi daha kötü diye karşılaştırma yapmıyorum. Biz, hepsinden yararlanmaktan yanayız.  

Eğitime katkı: Yapılan son araştırmalar Amerika’daki yükseköğretim kurumlarına bu yıl kayıt yaptıran Türk öğrenci sayısının yüzde 10’luk bir artışla, 12 binden 13 bine yükseldiğini gösteriyor. İnternet ortamında, eğitim programlarımıza ilişkin yaptığımız bilgilendirmelere hepsinin ilgisi büyük. Yeni medya, gençler için de yeni bir açılım. Zaten Türk toplumu, bilgisayara ve teknolojiye çok açık bir toplum. facebook kullanımında Amerika, İngiltere ve Kanada’dan sonra 4.sırada geliyorlar. Dışişleri bakanlığımız, tele-konferans, internette bilgi paylaşımı gibi daha birçok olanağı başta diplomatlar olmak üzere herkesin kullanımına sunmayı sürdürecek. 

7 Aralık kritik tarih
Büyükelçi Jeffrey, ABD Başkanı Obama’nın 7 Aralık’ta Başbakan Tayyip Erdoğan’la yapacağı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulunurken de, bu görüşmeyi “Evet, çok kritik” diye niteledi. Obama’nın başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk denizaşırı ziyaretini Türkiye’ye yaptığını hatırlatan Jeffrey, “Washington’daki bu görüşme de, Obama’nın ziyaretinin bir devamı niteliğinde olacak ve ABD yönetiminin Türkiye’ye verdiği önemi bir kez daha göstermiş olacak” diye konuştu.
Obama ile Erdoğan’ın neler konuşacağına ilişkin spekülasyon yapmak istemeyen ancak İran’ın nükleer programı üzerine yürüyen tartışmaların doğal olarak gündemin ön sıralarına çıktığını söyleyen Jeffrey, “İran’ın nükleer programının yarattığı tehlikeyi çözmeye çalışıyoruz. Çünkü İran’ın pozisyonu bölgeyi etkiliyor. Türkiye’nin sorunun çözümüne katkı için yürüttüğü çalışmalar da elbette gözden geçirilecek” dedi.
Amerikalılar’ın geleneksel Thanksgiving (Şükran Günü-Aile Bayramı) kutlamasının bu yıl perşembe gününe, Kurban bayramının da cumaya denk geldiğini hatırlatan ABD Büyükelçisi Jeffrey, bu iki bayram için ortak mesajını Türkçe verdi:
“Ne güzel k, bu sene de Amerikan Aile Bayramı ve Türk Kurban Bayramı biraraya gelecekler ve onun için hayırlısı olsun.”