Facebook da takip altında

TBMM'de 'Yasadışı dinleme komisyonu'na bilgi veren MİT'in üst düzey yetkilileri, sosyal medyanın takip edildiğini söyledi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu, daire başkanı düzeyinde 3 MİT görevlisini dinledi. Devlete karşı işlenen suçlar, casusluk ve devlet sırrı konularında izleme yaptıklarını belirten MİT yetkilileri, bu suçlara dair mahkemelerden kolay izin aldıkları için ‘yasadışı’ dinleme gibi yöntemlere başvurmadıklarını anlattı. Yetkililer, “Kanunun koyduğu çerçevede bütün alanlar bizim istihbarat alanımızdadır. Facebook ve Twitter da bir kullanım alanıdır” dedi. MİT’çiler, ortam dinlemesi yapmadıklarını, mobil araçları olmadığını söylerken, muhalefet milletvekilleri, “Yani ‘simitçi’ efsane mi?” diyerek espri yaptı.

Hurdadan gizli bilgi çıkıyor 

Yasadışı dinlemeye karşı kamu kurumlarına 101 brifing veridiğini söyleyen yetkililer, “Hurdaya çıkmış bilgisayarlardan gizli bilgiler çıkıyor. Gizli işlerde kullanılan bilgisayarların eve götürülmesi zaaftır” dedi. Yetkililer şu tüyoları verdi: “Faks pek başvurulmayan bir yöntem. Cep telefonlarına SMS olarak gönderilen bir programla dinleme yapılıyor. Akıllı telefonlarda hiçbir şey gizli kalmıyor. Bilgisayar kamerasına dışarıdan girilerek ortam dinlemesi yapılabilir.” MİT’çiler “ Başbakan Erdoğan , Deniz Baykal ve MHP ’lileri kim dinledi?, WikiLeaks belgeleri ne kadar güvenilir?” gibi sorulara ise yazılı yanıt verilebileceğini söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/112321011232101

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Korku imparatorluğu yaratmaya çalışıyorlar - generalduncan

  Takip etmeseler bile takip ediyoruz diyerek birçok kişiyi başka yollara (belki de sadece takip edebildikleri mecralara) döndürmeye çalışan bir MİT gayreti görüyorum. Başaramayacaksınız. Eleştiri ve ifade özgürlüğü engellenemez. Çünkü temel insan hakkıdır.