Facebook, tahrik unsuru sayıldı

Eşi, Facebook sayfasında 'ilişki durumu'nu yazmayan kadını öldürdü. Mahkeme de sayfayı tahrik unsuru sayıp cezayı düşürdü.

Malatya’da, eşini bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığın davasında, maktulün sosyal paylaşım sitesindeki sayfası ‘haksız tahrik unsuru’ sayıldı.

Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada hazır bulunan sanık Hüseyin Şanlı’nın avukatı Bayram Özcan, önceki duruşmadaki taleplerini yineleyerek, Kadime Şanlı’nın, sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında kızlık soyadını kullandığını ve ilişki durumunu belirtmediğini kaydetti. Kadının başka bir erkekle birlikte olduğunun da tespit edildiğini anlatan avukat, tahrik indirimi uygulanmasını istedi. Yargılama sürecinde yapılan incelemelerde kadının sosyal paylaşım sitesi üzerinden paylaştığı bilgilerin gerçeği yansıtmadığına kanaat getiren mahkeme , ‘evlilik durumu’, ‘soyadı’ gibi bilgileri doğru yazmadığını tutanağa geçirdi.

Müebbetten 16 yıla
Savcının mütalaasını verdiği duruşmada kararını açıklayan mahkeme, sanık Hüseyin Şanlı’yı önce karısını öldürdüğü için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ancak sanığın suçu (kendisini aldattığını iddia ettiği kadının sosyal paylaşım sitesindeki kişisel bilgiler nedeniyle) ‘haksız tahrik’ altında işlediğine kanaat getirerek, cezanın 20 yıla indirilmesine ve mahkemedeki iyi hali nedeniyle de 16 yıl 8 ay olarak uygulanmasına hükmetti. 42 yaşındaki Kadime Şanlı geçen yıl evinde kızı tarafından bıçaklanmış olarak bulunmuştu. Bıçakla yakalanan Hüseyin Şanlı, eşini bıçaklayarak öldürdüğünü söylemişti.