Facebook'ta Peygamber'e hakarete hapis

Facebook'ta Peygamber'e hakarete hapis
Facebook'ta Peygamber'e hakarete hapis
İstanbul'da Facebook üzerinden Hz. Peygamber'e hakaret eden bir gence altı ay hapis cezası verildi

İstanbul 29. Sulh Ceza Mahkemesi, Facebook'ta Hz. Muhammed’e hakaret ettiği iddia edilen Abdulkerim U.'yu "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Zaman gazetesinin haberine göre Orkun Ş. isimli vatandaşın şikayeti üzerine, Abdulkerim U. hakkında 8 Ekim 2012 tarihli iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş tarafından hazırlanan iddianamede, 29 yaşındaki şüphelinin sosyal paylaşım ağı Facebook'ta Hz. Muhammed’e küfrettiği yazıldı. Tüm çağrıya rağmen ifade vermeye gelmeyen şüphelinin Türk Ceza Kanunu'nun 216/3'üncü maddesine göre cezalandırılması talep edildi.

İstanbul 29'uncu Sulh Ceza Mahkemesi'nce yapılan yargılamanın ikinci duruşmasına katılan müşteki Orkun Ş., sanığı tanımadığını, Facebook'ta gezerken Peygambere yönelik ağır hakaret içeren sözlerini görünce rahatsızlık duyduğunu söyledi. Hakim Cevdet Özcan, sanık Abdulkerim U.'un halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanığın kişilik özellikleri dikkate alınarak yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaat oluşmadığından hakim ceza indirimine gitmedi.


  http://www.radikal.com.tr/112956311295635

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Elestiri yasak mi olacak? - Memishko

  Ozgur bir ulkede yasaiyan, ozgur bir insan, saygi kurallari dahilinde, ayni fikirde olmadigi bir konu ya da kisiyi elestirebilir, aksi yondeki fikrini soyleyebilmelidir. Bu dini bir konu da olabilir. Dunyada Hz Muhammed'le ayni fikirde olmayan 5 milyardan fazla insan var! Bunlar fikirlerini soyleyince, ve Peygamberin fikrine katilmadiklarini soyleyip, O'nu elestirince, ceza mi verilmeli? Bu nasil adalet? Inanan kisinin ne kadar inanma hakki varsa, inanamayanin da neden inanmadigini soyleme hakki vardir! Inanan kisinin inanci zedelenir de, inanmayanin vijdani zedelenmez mi? Bu kadar tek tarafli adalet olmaz. Bu adaletsizliktir! Ama elestiri, saygili bir dil kullanarak yapilmalidir!

  adil olunmali adil ! - irony

  Basakan kac kere alevileri asagilayan, yuhlatan konusma yapti.tv de ayni kez kac kere alevileri asagilayan konusmalar yapildi. allahaskina birgun sorusturma yapildimi bunlar hakkinda.

  I$te Turkiyede özgürlük - Gerçekleri gosteren

  Hakaret, kufur veya buna benzer ho$ olmuyan kelime soylerse, sadece kendi iç dusuncesini ve duygularini ifade ederek kime ne zarari var ? Ayrica Peygamber ve din yasasi olmasi ne kadar geride oldugumuzu gostermektedir...

  darisi - keryil

  darisi azinliklarin basina. masallah cogunluk dinini korumak icin herkes seferber, herkes cok hassas. belli ki devletin korumak icin bakanliklardan fazla para aktardigi din, ayni zamanda bu ulkedeki en mazlum din! yaziik. ama azinlik dinleri, dinsizler ve inancsizlara bu konuda adaletli davranildigini soyleyebilecek kadar yuzsuz olanimiz var mi? yani ben bir ateist olarak dini elestiremiyorum (elestiri ayri hakaret ayri demeyin rica ediyorum, din konusunda insanlar bunu ayirt edemiyor, ben dinlerine inanmamami hakaret addeden insanlari saysam burdan koye yol olur), elestirirsem dindarlara verdigim rahatsizliktan dolayi ceza aliyorum. ya ben bir kere anlatilan tanri hikayesinin egoizminden bahsettim, altmis yasinda hakim dava acmaya calisti bana "sen benim tanrima egoist diyemezsin" diye. adamin tanrisi devletin gozunde benden kutsal! ayni kisilerin kutsal kitaplari (ki sadece kuran da degildir bu konu) benim sonsuza kadar cehennemde yanmaya layik oldugumu, ne bileyim detayli detayli nasil iskenceler gorecegimi filan anlatinca, hem de bunu devlet televizyonlarindan benim vergimle bagirinca ben bunu sineye cekmek zorunda miyim? neden? neden sizin "inanc"iniz benim "gorus"umden hatta "post"umdan daha cok korunmaya muhtac? inancin korunmasi gerektigine en basta ben katilirim, zira rasyonel olmayani baska turlu muhafaza etmek zordur. rasyonel degil diye insanlari zorla dinden cikaramayacagimiza gore bir koruma setimiz olmali. ama bu koruma seti kalkip da rasyonel elestiriyi susturmaya baslarsa, ki bu koruma setindeki amac susturmak degil susmamaktir, o zaman yaptiginiz seyi "inanci korumak" degil "din baskisi"dir.

  Darısı. - Clear

  Haddini bilmez,kendini bilmez,saygısızlığı ve hakaret etmeyi özgürlükle karıştıranlara hakettiği ceza verilmiş.Darısı,aynı edepsizliği özgürlük diye iddia eden AB ve ABD mahkemelerinin, başına...İhbarda bulunan duyarlı vatandaşı da kutlarım.