Facia yüzünden işleri uzamıştı

Kazada ölenlerin dördü, tüm köylüleri gibi, demiryolu işçisiydi. Yol bakım çalışması için 1 Ağustos'a kadar çalışacaklardı ama hızlandırılmış tren faciasından sonra görev süreleri 1 Eylül'e kadar uzatılmıştı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

KOCAELİ - Adapazarı Ekspresi'nde yaşamını yitiren kişiden ikisi Feray Ocaktan ile dokuz yaşındaki kızı Dilara'ydı. Ocaktan ailesi 1999'daki Marmara depremi sırasında Gölcük'te yaşıyordu. Depremden büyük bir şans eseri sağ salim kurtulan ailenin İngilizce öğretmeni olan babası Hasbi Ocaktan, Samsun'a tayin istedi. Feray Ocaktan da özel bir bankada çalışıyordu. Bir hafta önce Feray Ocaktan, Küçükyalı'daki kız kardeşini ziyaret için kızı Dilara'yı da yanına alarak İstanbul'a geldi. Lise öğrencisi 17 yaşındaki Eren ile babası Hasbi Ocaktan ise Samsun'da kaldı. Feray Ocaktan'ın anne ve babası Değirmendere'de yaşıyordu. Annesi kalp hastasıydı ve durumu ağırlaşmıştı. Kızıyla birlikte annesini ziyaret etmeye karar verdi. Küçükyalı İstasyonu'ndan Adapazarı Ekspresi'ne bindiler. Yolculukları yaklaşık yarım saat sürecekti. Tren, Tavşancıl istasyonundan yolcularını alıp hareket ettikten 30 saniye sonra büyük bir gürültü oldu. Anne kızın yolculukları ölümle son bulmuştu.
Adapazarı Ekspresi'nde ölenlerden dördü ise demiryolu işçisiydi. Mevlüt Ünlü, Yaşar Göktepe, amcasının oğlu Seyfi Göktepe ve Recep Öztürk Afyonluydu. Yaşadıkları köylerde 'demiryolu işçiliği' gelenekti. Babaları ve dedeleri de demiryolu yapımında geçici işçi olarak çalışmıştı. Tavşancıl İstasyonu yakınlarındaki yol bakım çalışması için
1 Ağustos'a kadar sözleşmeli işçi olarak işe alınmışlardı. Ancak Pamukova'daki kazadan sonra görev süreleri 1 Eylül'e uzatılmıştı. Kazanın olduğu gün üzerlerine zimmetli kazma va kürekleri Hereke'deki merkeze bırakmak için Tavşancıl İstasyonu'ndan trene bindiler. 30 saniye sonra meydana gelen kazada, dördü de yaşamını yitirmişti.
Adapazarı Ekspresi'nde simit satan Abdullah Aydın ise Dilovası'nda yaşıyordu. Her sabah olduğu gibi fırından simitleri alarak, trene bindi. Simitlerini satmak için vagon vagon dolaşıyordu. Kazada o yaşamını yitirirken, simitleri de etrafa da dağılmıştı.