Faciada ihmal kuşkusu var

Gündoğmuş yangınında işçilerin ölümünde ihmal olduğu iddiaları ortaya atılırken, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Normal tatbiklerimizden bir tanesidir" dedi.

ANTALYA - Gündoğmuş yangınında işçilerin ölümünde ihmal olduğu iddiaları ortaya atılırken, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Normal tatbiklerimizden bir tanesidir" dedi.
Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Osman Çolpak Eğitim Tesisleri'nde dün yangınla ilgili bilgiler veren Genel Müdür Kahveci, "Arazinin derin ve dar oluşu, rüzgârın hızlı bir yön değiştirmesi ve orada oluşan hortum dolayısıyla yangın aniden alevlenip, emniyet şeridini atlıyor. Nedenini bilemediğimiz birçok etkenden dolayı yangından kaçamayarak, dumandan boğulma ardından da alevlerin yakmasıyla şehit olmuşlardır" dedi.
Kahveci, işçileri tehlikeye atmak, onları yangın içerisine iple sarkıtarak yangın mahalline indirmek gibi bir şeyin söz konusu olmadığını ifade ederek, "Bizim yangın mücadelesinde uyguladığımız taktiklerden birini orada uyguladık. Her zaman bunu yaparızz" dedi.
Bir gazetecinin, orman işçilerinin neden gaz maskeleri kullanmadığı yönündeki sorusu üzerine de Kahveci, "Biz gaz maskesi kullanmıyoruz. Yangın açık alanda olduğundan gaz maskesi ile yangına müdahale etmek oldukça güç. Dumanın tesiri altında kalmayacak bir cepheden müdahale ederiz" diye yanıt verdi. Kahveci, "İşçileri bırakan helikopterin türbülans yaptığı" iddiasıyla ilgili soru üzerine, "Helikopterin indiği yerle, yangın yeri arasında hayli mesafe var" dedi. Kahveci helikopterin yakıtı olmadığı için geciktiği yolundaki iddiayı da yalanladı.
'Kamusal cinayet'
KESK Genel Başkanı Sami Evren açıklamasında şunları söyledi: "Tren kazası ve en son orman yangınında yaşamını yitirenler, iş kazasına değil, kamusal cinayete kurban edilmiştir. Kamu yatırımlarının düşüklüğü, personel azlığı, teknik altyapı ve donanımın yetersizliği, iş güvenliği tedbirlerinin alınmayışı, bu acı sonuçlara neden olmuştur."
Orman Bakanı Osman Pepe de "Acıları hafifletemeyiz ama bir nebze de olsa tazminatla acılarını hafifletmeye çalışacağız. Çocuklarının ihtiyaçları karşılanacak" açıklamasını yaptı.