Faciadan sonra...

Kaza yapan trende biri yemekli olmak üzere toplam beş vagon ve bu vagonlarda 234 yolcu bulunuyordu. Cesetlerin çoğunun kaza sırasında tanınmayacak hale gelmesi, ölenlerin kimliklerinin tespitini güçleştirdi.

 • Kaza yapan trende biri yemekli olmak üzere toplam beş vagon ve bu vagonlarda 234 yolcu bulunuyordu. Cesetlerin çoğunun kaza sırasında tanınmayacak hale gelmesi, ölenlerin kimliklerinin tespitini güçleştirdi. TCDD yetkilileri biletlerde isim yazılması uygulamasıyla ilgili çalışma başlatıldığı, ancak uygulamaya geçilmediği için ellerinde yolcu listesinin bulunmadığını söyledi.
 • Kazanın nedeni araştırılırken, rayların birbirinden çok fazla ayrılması sabotaj olasılığını da gündeme getirdi. Demiryolunda inceleme yapan jandarma, rayların geniş alana yayılması üzerine sabotaj ihtimalini de göz önünde bulunduruyor. Ancak Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarvekili ve Kriz Masası Başkanı Muammer Türker, sabotaj ihtimaline ilişkin soruya, "Bütün ihtimalleri değerlendiriyoruz'' yanıtını verdi.
 • Kazanın ardından TCDD'nin bu akşamki üç seferi iptal edildi. Dün akşam gerçekleştirilecek Anadolu Ekspresi'nin 22.00, Ankara Ekspresi'nin 22.30 ve Fatih Ekspresi'nin 23.30 seferleri de karşılıklı olarak iptal
  edildi. Yolcuların biletlerinin başka seferlerle değiştirilebileceği ya da paralarının iade edilebileceği kaydedildi.
  Hızlandırılmış seferlerin tamamen kaldırılıp kaldırılmayacağı belli değil. Kriz Masası Başkanı Türker, "Şu an öyle bir şey söylemem mümkün değil. Öyle bir şey doğru da olmaz'' dedi.
 • TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İstanbul-Ankara seferini yaparken raydan çıkan Yakup Kadri Karaosmanoğlu Ekspresi'nin kaza nedenlerinin araştırıldığını belirterek, bu çerçevede trenin seyir boyunca ve kaza öncesi son hız durumunu gösteren hız bandının incelenmeye alındığını söyledi.  'Bana ne oldu hemşire abla?'
  Trendeki yolcular arasında çok sayıda çocuk da vardı. Küçük
  kazazedelerden biri acı ve gözyaşları içinde ne olduğunu hemşirelerden öğrenmeye çalıştı.
  FOTOĞRAF: MÜJDAT ÇETİN/DHA