Fadıl Akgündüz 'kaçabilir' şüphesiyle tutuklandı

Fadıl Akgündüz 'kaçabilir' şüphesiyle tutuklandı
Fadıl Akgündüz 'kaçabilir' şüphesiyle tutuklandı
Kamuoyunda "Jet Fadıl" olarak bilinen işadamı Fadıl Akgündüz, 'Nitelikli dolandırıcılık' gerekçesiyle tutuklandı.

RADİKAL - İstanbul Bayrampaşa'da yaptığı bir projede yatırımcılara verdiği sözü yerine getirmediği gerekçesiyle yapılan suç duyuruları üzerine hakkında soruşturma başlatılan işadamı Fadıl Akgündüz dün savcılığa ifade verdi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı, Fadıl Akgündüz'ü "Nitelikli dolandırıcılık" suçlamasıyla tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti.  Nöbetçi hakimlik  Fadıl Akgündüz'ün tutuklanmasına karar verdi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞLARDI

Bayrampaşa'daki Caprice Gold Yatırımcılar Derneği, Fadıl Akgündüz tarafından dolandırıldıklarını iddia ederek geçtiğimiz Şubat ayında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Yatırımcılar, Akgündüz'ün başlattığı projeleri bitirmediğini ve verdikleri paraları geri alamadıklarını iddia etmişti.

Dün İstanbul Adliyesi'ndeki Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Nihat Karpınar'a getirilen Akgündüz, burada ifadesi alındıktan sonra tutuklama istemiyle mevcutlu olarak nöbetçi mahkemeye sevkedildi. Burada ifade veren Akgündüz, şirketlerini yaklaşık 10 yıl önce ablası Avniye, eniştesi İbrahim ve yeğeni Mehmet Salim Obut'a bıraktığını, ancak onların yöneticilik bilmediği için şirketi müdürler ve idarecilerin yönettiğini söyledi. Akgündüz, ayrıca bu kişilerin kendisinden bilgi aldığını da belirtti.

'ABLASI, ENİŞTESİ VE YEĞENİ DE TUTUKLANSIN'

Akgündüz ifadesinde mağdurlarının bir kısmının avukatı olan avukat Dr. Acun Papakçı'yı da suçladı. Kendisi hakkında yapılan şikayetlerin bir kısmını Acun Papakçı'nın organize ettiğini söyledi. Vatan gazetesine konuşan Acun Papakçı, "Saat 03.00'e kadar duruşmayı takip ettik. Saat 20.00 gibi serbest bırakıldı diyehaberler çıkmaya başlayınca huzursuz olduk. Mahkeme anlattıklarımızın doğru olduğuna kanaat getirip Akgündüz'ün suçsuz olduğuna dair iddiasını kabul etmedi Suç unsurlarının güçlü olduğu ve kaçacağına dair somut olguların varlığı nedeniyle tutuklama kararı verdi. Bu mağdurlar açısından çok önemli bir adım. Şimdi ablası, eniştesi ve yeğeninin de tutuklanmasını bekliyoruz. Bu aşamada en önemlisi şirketten mal kaçırılmasının önlenmesidir. Bunun için gün içinde kayyım atanması için başvuru yapmayı planlıyoruz" dedi.

'KAÇABİLİR' ŞÜPHESİYLE TUTUKLANDI

Fadıl Akgündüz'ün ifadesini alan İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği ise sorgu sonrasında, Akgündüz'ün üzerine atılı tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı' suçundan dosyada mevcut raporlar, müşteki beyanları, esasa etkili tüm bilgiler dikkate alındığında kuvvetli suç şüphesinin oluştuğuna kanaat getirdi. Mahkeme, Fadıl Akgündüz'ün kaçma şüphesi bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

(DHA - Radikal - Vatan)

Jet Fadıl'ı yakan rapor!