@idrisemen

Fadıl görebilecek, Göze ve Farhan tedavi olacak!

Fadıl görebilecek, Göze ve Farhan tedavi olacak!
Fadıl görebilecek, Göze ve Farhan tedavi olacak!
Radikal'in Fidanlık Kampı'nda kalan Ezidilerin sağlık dramını yazması üzerine Gebze'den İstanbul'a, Sakarya'dan Van'a birçok yerden Fidanlık Kampı'na yardım yağdı. Kampta acil olarak ameliyat olması gereken Fadıl Seydo Mayıs'ta ameliyat olacak. 90 Yaşındaki Göze Seydo ile 11 Yaşındaki Farhan Mırad İstanbul'da özel bir hastanede tedavi görecek
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - 11 Yaşındaki Fadıl Seydo görme problemi yaşadığı için 9 ay önce Irak’ta sağ gözünden ameliyatı olmuş, doktorları Fadıl’ın bir kez daha ameliyat olması gerektiğini söylemişti. Ancak IŞİD’in Şengal’e saldırmasıyla Fadıl ailesiyle beraber Türkiye ’ye sığındı. Fidanlık kampında kalan Fadıl, ikinci ameliyat için Diyarbakır’da hastaneye götürüldü. Hastane yönetimi ameliyat için Fadıl’ın ailesinden 3 bin lira para istedi. Ameliyat olmadığı takdirde görme yetisini tamamen kaybedecek olan Fadıl’ın tedavi masrafını Gebze’den bir okuyucumuz karşıladı. Fadıl’ın göz ameliyatı için gerekli olan paranın bulunmasıyla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden ameliyat günü alındı. Fadıl 12 Mayıs’ta ameliyat olacak.

Fidanlık Kampı'ndan yükselen Ezidi çığlığı: Çocuğum hasta!

GÖZE SEYDO İSTANBUL’DA PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRECEK

 Fidanlık Kampı’nda yaşayan kadınlar içerisinde hikayesi yürek burkan kadınlardan bir tanesi Göze Seydo’ydu. 90 Yaşındaki Seydo, ailesinden 10 kişinin IŞİD tarafından katledilmesine tanıklık etmiş, katliamın kendisinde yarattığı travma sonucu Fidanlık Kampı’nda intihar girişiminde bulunmuştu. Son anda ölümden kurtarılan Seydo’nun psikiyatri tedavisi veren bir hastaneye yatırılması gerekiyordu. Haberden sonra Seydo’nun durumundan haberdar olan İstanbul’da özel bir hastane Seydo için gerekli olan tedaviyi üstlendi. Önümüzdeki hafta tedavi için İstanbul’a getirilecek olan Seydo tamamen iyileşene kadar İstanbul’da tedavi görecek.

Ezidi kadınların dramı: Para yoksa tedavi de yok!

 FARHAN İSTANBUL’DA TEDAVİ OLACAK

Kampta kalan çocuklar içerisinde acil tedaviye ihtiyacı olan çocuklardan birisi de 11 yaşındaki Farhan Mırad. TİP 1 Diyabet hastası Mırad fiziksel gelişimi durduğu için 6 yaşındaki bir çocuk gibi görünüyor. Başta karaciğeri olmak üzere iç organları sürekli büyümekte olan Farhan, karnının aşırı şişmesinden dolayı artık yürüyemiyor. Kamp çalışanları İstanbul’da hizmet veren özel bir hastanenin Mırad’ı tedavi etmek için kendileriyle iletişime geçtiğini ve Mırad’ın önümüzdeki günlerde tedavi için İstanbul’a gönderileceğini bildirdi. Mırad tamamen iyileşene kadar İstanbul’da özel bir hastanede tedavi görecek.

Ezidilerin duası: Aman havalar ısınmasın!

KAMP DOKTORUNUN MAİLİ

Fidanlık Kampı haberlerinden sonra kampa yapılan yardım teklifleri ile ilgili kampın gönüllü bir doktorundan Radikal’e bir mail geldi. Mailde yardım teklifleri ile ilgili şu ifadeler kullanıldı:

‘’Gazetenizde başlayan yazı dizisi sonrası Diyarbakır’daki Fidanlık Kampı’nda yaşanan sorunları tüm Türkiye’nin gündemine taşımanız ve ülke içerisinde bir duygu eşitlemesi yaratmanız birçok yönden bizlerde inanılmaz bir mutluluk yarattı. Bildiğiniz gibi böylesine zor dönemlerin en başında yardımcı olma duygusu tüm herkes de üst seviyedeyken, günden güne bu duygu azalmakta, vahşeti yaşamış o insanların görünürlüğünü yok olmak da ve ne yazık ki kaderlerine terk edilmeye bırakılmaktadır. Bölgenin yerel dinamikleri ellerinden gelen gücü sergilemiş olmalarına rağmen elbette ki yetersiz kalmaktadırlar. Yaptığınız haber sonrasında   Gebze’den İstanbul’a, Sakarya’dan Van’a kadar birçok farklı yerden insanlar arayıp yapabilecekleri üzerine bizimle fikir alışverişinde bulundular. Bu durum her şeyden önce tam tükenmişliğin ortasında mücadele eden bizlere ciddi bir umut yarattı. Haberde adı geçen Fadıl’ın tedavi masrafları Gebze’den bir kadın arkadaşımız tarafından üstlenilmiş ve tedavi için gerekli olan para gönderilmiş oldu. Biz de 12.05.2015 tarihine Fadıl’a ameliyat günü almış olduk. Kampta yardıma muhtaç insanlar için şu an Kocaeli’ de, İstanbul’da ayrı ayrı gruplar kampanya başlatmış bulunmakta. Kaleminize ve yüreğinize sağlık. İyi çalışmalar...’’