Fahri doktora protestosuna polis müdahale etti

Fahri doktora protestosuna polis müdahale etti
Fahri doktora protestosuna polis müdahale etti
İÜ'de isyan: Öğrencisinden korkan Başbakan olmaz


İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'ya dünya barışına yaptıkları katkılardan ve 'Medeniyetler İttifakı' projesi nedeniyle İstanbul Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilirken güne öğrencilerin protestosu damga vurdu.
Beyazıt Meydanı'nda toplanan ve aralarında Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve savcılıkça serbest bırakılan Türkiye Gençlik Birliği İstanbul Şube Başkanı Adnan Türkkan'ın da bulunduğu bir grup Erdoğan'a fahri doktora verilmesini ve hükümeti protesto etti. 'Cumhuriyet değil, AKP yıkılacak' sloganları atan gruba çevredekiler tepki gösterdi ve üzerlerine yürüdü. Bunun üzerine çevik kuvvet ekipleri grubun etrafını güvenlik amacıyla çevirdi ve grup polis eşliğinde uzaklaştı. Bu arada törenin ardından da küçük bir öğrenci grubu okul binası dışında protesto eylemi yaptı. Bu gruba polis müdahale etti. Üniversite içindeki protesto girişimleriyse yine polisler tarafından engellendi.


ÖĞRENCİLERİ ÇİMLERDEN KALDIRDILAR


Erdoğan'ın gelişi nedeniyle polis rektörlük binasına yakın yerlerde güvenlik kordonu oluşturmak isteyince, çimlerin üzerinde ders çalışan öğrencileri yerlerinden kaldırdı. Daha ileriye alınan öğrenciler bu kez de bulundukları yerden polis kalkanları ve tekmelerle uzaklaştırıldı. İktisat Fakütesi öğrencisi Can İlhan, "Öğrencisinden korkan başbakan olmaz. Kalkanlarla ittiler, tokatladılar. Biz bu okulun bileşenleriyiz" dedi. Çevik kuvvet ekipleri ana kampüse giren üç kapı önünde toplanırken, öğrenciler kimlik kontrolünden sonra merkez kampüse alındı. Başbakan çıkış yapacağı sırada ise içeriye kimse alınmadı.


Türbanlı basın mensubu giremedi


Sadece ajansların izleyebildiği törene diğer gazeteciler alınmadı. İstanbul Üniversitesi'nin tarihi kapısı önünde bekleyen basın mensupları bir süre sonra kampüs içine girmeyi başardı. Ancak TV Net'in muhabiri türbanlı olduğu gerekçesiyle kapıdan içeri giremedi. (Radikal)