Faik Meral gözaltında

Çakıcı'nın yurtdışına kaçarken kullandığı yeşil pasaportun sahibi MİT emeklisi Faik Meral, İzmir'de gözaltına alındı.

Avusturya'nın Graz kentinde yakalanan Alaattin Çakıcı'nın Türkiye'den yurtdışına kaçarken kullandığı yeşil pasaportun ait olduğu MİT emeklisi Faik Meral, İzmir'de gözaltına alındı.
Pasaport Şube Müdürlüğü'nce düzenlenen TR-B 029248 seri numaralı sahibi MİT'ten emekli terör uzmanı 56 yaşındaki Meral, Bornova ilçesinde oturduğu evde gözaltına alındı. Organize Suçlar Büro Amirliği'nde sorgulanan Meral'in İzmirli bir işadamını tehdit ederek zorla para istediği iddiasıyla 2002 yılının eylül ayında gözaltına alındığı ve hakkında işlem yapıldığı da ortaya çıktı. Meral'in işlemleri tamamlandıktan sonra İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edileceği bildirildi.
Çakıcı'nın Türkiye'den yurtdışına kaçarken kullandığı yeşil pasaportun 30 Haziran 1948 Bor doğumlu, Faik Meral adına düzenlenmiş gerçek bir pasaport olduğu, Çakıcı'nın kullanabilmesi için fotoğrafının değiştirildiği ve seri numarasında da tahrifat yapıldığı belirlenmişti. Çakıcı yurtdışına ilk kaçışını da eski bir MİT'çinin kırmızı pasaportuyla gerçekleştirmişti.