Fail meçhuldaki araba sırrı

Fail meçhuldaki araba sırrı
Fail meçhuldaki araba sırrı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, 1993’te Mehmet Ağar’ın başında olduğu bir çete tarafından öldürüldüğü iddia edilen Altındağ Nüfus Müdürü Macit Baskın’ın “nasıl ve ne şekilde gözaltına” alındığı tartışma yarattı. Şüpheli Ayhan Çarkın ifadesinde Baskın’ın “ yerinde alındığını” söylerken, gizli tanık Ayışığı ise “Kızılay’da gözaltına alındığını” anlattı. Radikal’e konuşan Baskın’ın oğlu Eren Baskın ise “Babamın özel harekatçı polisler tarafından nasıl gözaltına alındığı bizim için hep bir muamma olarak kaldı” dedi.
Baskın’ın eşi Raife Baskın Jandarma’ya verdiği ifadesinde, eşinin öğlen vakti evine geldiğini sonra tekrar işine döndüğünü belirterek “Eşim Abdulmacit Baskın 30 Eylül 1993 günü Toyota marka araçla işine gitti. Bir daha kendisinden haber alınmadı. Aynı gece saat 00.00 sıralarında evin önüne baktığımda bize ait Toyota marka aracın kapının önünde park edildiğini gördüm. Saat 03.00’e kadar bekleyip eşim hala gelmeyince aile dostumuz olan Abdullah Oktay’ı aradım. Abdullah da ‘saat 19.00’a kadar beraber olduklarını yanlarında milletvekilleri Esat Canan ve Şerif Bedirhanoğlu olduğunu daha sonra bizden ayrıldı’ dedi.”

İş yerinden aldık

Şüpheli Çarkın ise Baskın’ın iş yerinde gözaltına alındığını belirtiyor. Çarkın ifadesinde İbrahim Şahin’in talimatı üzerine Baskın’ın çalıştığı iş yerine gittiklerini belirterek şunları ifade etti: “Şahin’in talimatı üzerine ben Oğuz Yorulmaz, Ayhan Özkan, Ercan Ersoy, Ziya Bandırmalıoğlu, Ayhan Akça, Seyfettin Lap, Ahmet Sakarya ve hatırlamadığım birkaç kişi ile birlikte nüfus müdürlüğünün önüne gittik. Aylan Akça ve Ziya Bandırmalıoğlu, Baskın’ı soruşturma kapsamında teslim aldı. Daha sonra biz Özel Harekat Daire Başkanlığı’na gittik. Daha sonra, Gölbaşı Ahlatlıbel tarafına Ayhan Akça ve Ziya Bandırmalıoğlu’nun yanına gittik. Gittiğimizde metruk bir kulübede Abdülmecit Baskın isimli şahsı ölmüş olarak gördük.” Soruşturma kapsamında ifadesi alınan gizli tanık Ayışığı ise ifadesinde Baskın’ın Kızılay’da gözaltına alındığını belirtti.
Radikal’e konuşan Baskın’ın oğlu Eren Baskın, babasının nasıl ve nerede gözaltına alındığının kendileri için hep bir muamma olduğun anlatarak, “Bu konu tam olarak aydınlanmadı. İş yerinde gözaltına alınsa arkadaşları bize haber verirdi. Çalıştığı dairenin önünde gözaltın alınmış olsa, kaç yıldır çalıştığı yerde muhakkak görenler olurdu. Babamın nasıl gözaltına alındığı hep bir muamma oldu” dedi.