'Faili Meçhul Araştırma Komisyonu' için yeşil ışık

'Faili Meçhul Araştırma Komisyonu' için yeşil ışık
'Faili Meçhul Araştırma Komisyonu' için yeşil ışık
Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için araştırma komisyonu kurulması talebi için yeşil ışık yaktı.

ANKARA - Yakınlarını faili meçhul cinayetlerde kaybedenlerin oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu heyetinin ziyaretinden sonra konuşan Üstün, heyetin talepleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Heyetin nefret, ayrımcılık yaratan topluma karşı işlenen suçlarda zaman aşımının kaldırılmasıyla ilgili taleplerini olumlu bulan ancak bu konunun Anayasa Komisyonu’nun konusu olduğunu ifade ettiğini aktaran Üstün, heyetin Anayasa Komisyonuna bu konuda bir başvuruda bulunacağını söyledi.

Ceza kanunlarındaki değişikliğin geriye işlemeyeceğine dikkat çeken Üstün, yeni anayasada suçun işlendiği dönemin cezasının verileceğiyle ilgili bir düzenleme yapılıp, burada bazı suçlarda zaman aşımının olmayacağının belirtilebileceğini söyledi. Heyetin faili meçhullerle ilgili araştırma komisyonu kurulması önerisinin de mümkün olduğunu belirten Üstün şunları söyledi:

“Faili meçhullerle ilgili Anayasa Komisyonu kurulacaksa bunun yeri İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu içinde bir alt komisyon olabilir. Burada kurmak daha etkili olabilir. Çünkü Araştırma Komisyonunun süresi 3 ay gibi sınırlıdır. Bizim süre sınırımız yok. Yasama dönemi sonuna kadar devam ettirilebilir. Konular da uzun çalışmayı gerektirecek konular.”

“Bütün partiler eşit temsil edilsin” diye Araştırma Komisyonu kurulmasının önerildiğine dikkat çeken Üstün, bunun da sorun olmadığını, 26 kişiden oluşan İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri arasından 9-12-16 gibi istenilen sayıda üyeyle bir alt komisyon kurulabileceğini söyledi.

Bu konuda parti gruplarının mutabakatı gerektiğini dile getiren Üstün, “Grupların görüşlerine değer veriyoruz. Onlar böyle bir çözüme yanaşırsa bunun için insan haklarına bir görev verilirse biz bunu yapmaya hazırız” dedi. (anka)


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Anayasa

  ,

  Nefret

  ,

  Ceza

  ,

  Parti

  ,

  zaman

  ,

  Karşı

  ,

  İnceleme