Faili meçhul 'cinayet'

Geçirdiği ameliyattan sonra AIDS hastalığına yakalanan Sezgin Bozer, artık ilaçlarını bile içemez hale geldi.

KAYSERİ - Geçirdiği ameliyattan sonra AIDS hastalığına yakalanan Sezgin Bozer, artık ilaçlarını bile içemez hale geldi. Ancak Sezgin'e AIDS'i ameliyat olduğu hastanenin mi yoksa kan alınan Kızılay'ın mı bulaştırdığı mehçul. Sezgin adım adım ölüme yaklaşırken iki kurum da topu birbirine atıp sorumluluktan kurtuluyor.
11 yaşında sol diz kapağında meydana gelen bir iltihaplanma sonucu Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan ve ameliyat edilen Sezgin'de bir süre sonra HIV virüsü saptandı. AIDS olduğu kesinleşen Sezgin'e ailesinin maddi imkânsızlığı nedeniyle bazı hayırsever doktorların yardımıyla bir süre ilaç tedavisi yapıldı. Tomarza ilçesine bağlı Şıhbarak Köyü'nde oturan ve bu yıl hastalığının ilerlemesi sonucu okuluna gidemeyen Sezgin, 45 kilodan 20 kiloya düştü. Yatağından artık kalkamayan, yemek yiyemeyen, sadece su ve kola içebilen Sezgin'in hastalığının son dönemlerine girdiği belirtildi.
Sezgin'in babası Halil İbrahim Bozer, oğlunun her geçen gün eridiğini ve yakalandığı hastalığa çare bulunamadığı için üzgün olduğunu söyledi. Geçimini çiftçilik yaparak sağlayan Halil İbrahim Bozer, oğlunun artık ilaçlarını dahi içemediğini, sadece ağrı kesici bir ilacı güçlükle yutabildiğini anlattı.
Halil İbrahim Bozer, Sezgin'e AIDS hastalığının ameliyat olduğu hastaneden bulaştığını iddia ediyor. Bozer, "Sezgin ameliyattan sonra kontrol için Erciyes
Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdüğümüzde AIDS olduğunu söylediler. Hastane sorumluluk kabul etmedi. Hastalığın nasıl bulaştığını kimse sahiplenmedi" dedi.
Köyünde AIDS yok
Sezgin'in AIDS hastası olduğunun ortaya çıkmasından sonra Tıp Fakültesi Hastanesi yetkilileri, kendilerinden kaynaklanan bir hatanın söz konusu olmadığını söylemişler, hastalığın Kızılay'dan alınan kandan bulaşmış olabileceğini iddia etmişlerdi. Kızılay da bu iddiayı kabul etmemiş, Sezgin'e kan veren kişide ise HIV virüsüne rastlanmamıştı.
Sezgin hastalandıktan sonra yaşadığı Şıhbarak Köyü'nde Kayseri Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan taramada 540 kişiden kan örnekleri alınmış, ancak HIV virüsüne rastlanmamıştı.