Faili meçhul çukurunda iki kardeş

Faili meçhul çukurunda iki kardeş
Faili meçhul çukurunda iki kardeş

Kızıltepe nin Katarlı Köyü nde geçen ay da kazı yapılmıştı.

Kızıltepe'deki 'JİTEM'in ölüm merkezi'nde bulunan kemikler, 1995'te kaçırılan iki kardeşe ait çıktı. Böylece aynı yerde üç 'kayıp' kişiye ulaşılmış oldu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Mardin Kızıltepe Savcılığı’nın 2008 yılında yaptığı kazıda bulunan kemiklerin, 1995 yılında evinden alındıktan sonra kendisinden bir daha haber çıkmayan Şemsettin Yalçınkaya ve Nejat Yalçınkaya’ya ait olduğu belirlendi.
1995 yılında Kızıltepe Belediyesi’nde zabıta memuru olarak görev yapan Şemsettin Yalçınkaya ve kardeşi Nejat Yalçınkaya, evlerine gelen bazı kişilerce, o dönem bölgede gözaltılarda yaygın kullanılan ‘Toros’ araca bindirildi. İki kardeşten bir daha haber alınamadı. Yalçınkaya ailesinin yıllarca iki kardeşe ulaşma çabaları sonuçsuz kaldı.
Kızıltepe Savcılığı’nın sürdürdüğü fail meçhul cinayetler soruşturması kapsamında 2008 yılında ‘JİTEM’in ölüm merkezi’ olarak kabul edilen Katarlı Köyü’nde kazı yapıldı. Yapılan kazılarda insana ait olduğu belirlenen kemiklere ulaşıldı. Bulunan kemikler, yakınlarını arayan ailelere umut oldu. Savcılık kazılarda bulunan kemikleri DNA incelemesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Adli Tıp Kurumu, kazılarda bulunan kemikler ile kan örnekleri alınan aileler arasında eşleşme yaptı.

Rapor savcılıkta
Yapılan incelemede, kemiklerin 18 yıldır kayıp Şemsettin Yalçınkaya ve Nejat Yalçınkaya’ya ait olduğu belirlendi. Adli Tıp Kurumu, raporunu savcılığa iletti.
Kızıltepe Savcılığı, 22 Nisan 2013 tarihinde Katarlı Köyü’nde bulunan 11 metre derinlikteki bir kuyuyu da kazdırmış ve insana ait olduğu belirlenen 15 kemik parçası bulunmuştu. Kızıltepe’deki faili meçhul cinayetler soruşturmasının bir numaralı şüphelisinin o dönem Kızıltepe Jandarma Komutanlığı yapan ve halen Ergenekon davası kapsamında tutuklu Albay Atilla Uğur olduğu belirtiliyor.

Derik de kazıldı
Benzer bir kazı çalışması ise Mardin’in Derik ilçesinde yapıldı. 1995 yılında PKK ’ya yardım ettikleri gerekçesiyle Dargeçit Jandarma Komutanlığı tarafından dokuz kişi gözaltına alınmıştı. Bu kişilere de bir daha ulaşılamadı.
Derik Savcılığı’nın sürdürdüğü bir başka faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında da 17 Şubat 2012 tarihinde Dargeçit Bağözü Köyü’nde kazı çalışması yapıldı. Toplu mezar alanı olduğu ileri sürülen köy çevresindeki kazı dört gün sürdü. Bir kuyunun içinde yanmış insan kafası ve bazı kemikler bulundu.

19 yaşında biri daha 

Bulunan kemikler, gözaltında kaybolan kişilere ait olup olmadıklarının belirlenmesi için Adil Tıp Kurumu’na gönderildi. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen ilk raporda, bulunan kemiklerinden birinin gözaltında kaybolan 19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan’a ait olduğu tespit edildi.
Aslan’ın ardından Şemsettin Yalçınkaya ve Nejat Yalçınkaya’nın kimliklerinin tespit edilmesiyle 1995 yılında kaçırılan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan üç kişiye resmi olarak ulaşılmış oldu.

Albay Uğur birinci şüpheli

Kızıltepe’de süren faili meçhul cinayetler soruşturmasının bir numaralı şüphelisi Albay Hasan Atilla Uğur, 1991-1996 yılları arasında Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaptı. 18 yıllık korucu Bedran Akdağ, ‘Dağın Ardındaki Gerçekler’ isimli kitabında Uğur’un oluşturduğu ve ‘bıçak timi’ diye adlandırılan ekiple birlikte çok sayıda faili meçhul cinayete imza attığını iddia etmişti. Albay Uğur’un halen Ergenekon davası kapsamında ‘silahlı terör örgütü yönetmek, hukuka aykırı olarak kişisel veriler kaydetmek’ gibi suçlardan iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 39-63 yıl hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İHD: 52 kişi kaybettirildi

İnsan Hakları Derneği Mardin Şubesi’nin gözaltında kayıplarla ilgili olarak yayımladığı raporda, Mardin’de 1993-1996 yılları arasında 52 sivil vatandaşın gözaltında kaybettirildiği belirtiliyor: “Mardin ve çevresinde bulunan kemikler, yargısız infaz ve kaybettirilmenin bir devlet konsepti olarak uygulandığının teyididir. Parça parça bulunan deliller bir bütün olarak insanlık dışı muamele ve uygulamaların sistematikliğini ortaya koymaktadır.”


  http://www.radikal.com.tr/1132600113260019

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vatan - very poco

  kemik fışkıracak toprağı sıksan şüheda

  PKK/KCK/BDP'li faşitler yine bildiğimiz gibi - Mert_Mert

  Yürek burkan görüntü mu istiyorsunuz? Öyle ton ton toprak kazmanıza gerek yok. Anadolu?nun herhangi bir şehrinin her hangi bir ilçesinin herhangi bir köy mezarlığına gidin. Mutlaka bir köşesinde __PKK_ lı teröristlerin ya pusuda yada bir baskında şehit etti üzerinde Ay-Yıldızlı bayrak dalgalanan toprağa düşmüş bir Türk veya Kürt fidan bulursunuz.Öyle bir fidan ki genç yaşında anasını garip, eşini dul,çocuğunu yetim bırakıp ötelere göçmüş. Acılar üzerinden nefret üretmek yerine ya sabır diyerek susuyoruz. Ama PKK/KCK/BDP'li faşitler her zaman bildiğimiz gibi kendilerini paklama acılar üzerinden nefret üretme merkezi gibi.

  RADIKAL DEGIS ARTIK - HannesYilmaz

  "Gözaltinda kayboldu" Ne bu arkadasim? Sanki merhum 6 yasinda bir cocuk. "Gözaltinda öldürüldü ve daha sonra bedenleri topraga gömüldü" dogrusu bu. Kemiklerini bulmussunuz o insanlarin, ve en son kiminle göründüklerini de biliyorsunuz ama hala ayni nakarat, "gözaltinda kayboldu" "faili mechul" hayir "gözaltinda öldürüldü" "faili devlet" diye degistirmenizi bekliyoruz sizden. Daha dürüst habercilik icin kelime oyunu olmadan....

  Ey sözcü,ey yeniçağ,ey aydınlık gazeteleri! - hümanıstanbul

  Birgün de olsa manşetlerinize bu fail-i meçhulleri de koysanız,hatta gazetenizin küçük bir cep ilanı kadar bile yer verseniz dişimi kıracam..Bir de sıkılmadan okuyucularınız da kendini solcu diye tanımlıyor ya eyvah ki ne eyvah!Elitist tatlısu solcuları sizi

  Ahhh Batıda yaşayan Türk kardeşlerim - hümanıstanbul

  Bu zülmü,bu zilleti de mi görmez,duymazsınız?Hala Kürt sorunu nedir diye sorabiliyor musunuz?

  MECHUL MU? - Secret Garden

  Turkcu irkci sunni BAAS devleti ve dinci gecinen (oda sadece sakal uzatarak) dinsizlerin beraber ortak sekilde isledigi cinayetler ne zamandan beri mechul oluyor anlamadim.!bu eger faili mechul ise devlet denen aygit nerdeydi? 20 bin insan sokak ortasindan alinip yok edilirken devletin askeri polisi nerdeydi? seyirmi ediyordu yoksa oldurenlere bizzat yardimmi ediyordu? yalaniniz batsin sizin fasistler.hitler saddam esad sizin yaninizda halt etmis buna eminim.

  AKIL ADAMLAR CHP-MHP - Secret Garden

  Akil adamlar bu iki kardesin babasina annesine neyi guvence verecek? chp-mhp denen irkci turkcu fasist partiler hala bu olumlerin faili mechullerin surmesini nasil ister? 80 yildir bu topraklarda her turlu iskence olum yapildi.yapilmayan tek birsey kaldi BARIS! ey chp-mhpisci partisi (kizil-elma) cilar.kürt halki bir daha bunlari yasarmi sanirsiniz? sizin o eski duzeniniz surermi sanirsiniz? asla ve asla.ALLAH hak ve sahit olsunki o duzeniniz sizinle beraber yeryuzunden silinecek.vatansiz vatanseverler sahte sakaryacilar bayrak seviciler sizi.ve AKP eger eskiden yaptigin gibi bu seferde gidip MHP-CHP nin kuyruguna takilirsan bu seferde baris deyip sonra vaz gecersen.eskisi gibi olmayacak hicbirsey.turkcu irkci baas devletinin keli gozukdu artik.oyle kardes mardes din islam kuran ile kandiramicaksiniz kimseyi.israil-abd usaklari ne anlar islamdan.ne anlar kurandan!