Faili meçhulün tanıkları 15 yıl sonra konuştu

Faili meçhul cinayetlerle ilgili davada ifade veren iki sürpriz tanık, Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ı suçladı

DİYARBAKIR - 1990’lı yıllarda Doğu ve Güneydoğu bölgesinde işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili Cemal Temizöz davasında iki sürpriz tanık ifade verdi: “Faili meçhul İbrahim Daniş’i eski Çizre Belediye Başkanı Kamil Atağ’ın kardeşi Tamer Atağ öldürdü. Öldürürken Kamil Atağ ve Cemal Temizöz de yanındaydı.”
Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, tutuklu sanıklar Albay Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Adem Yakin’in yargılandığı davada A.P. ile R.P. tanık sıfatıyla ifade verdi. A.P. ile R.P Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelerek bir cinayetle ilgili bilgilerinin olduğunu beyan etmeleri üzerine tanık sıfatıyla ifadelerinin alındığı belirtildi.

İbrahim Daniş’i öldürdüler
Tanıkların ifadeleri incelendiğinde konunun İbrahim Daniş’in öldürülmesi olayı olduğu belirtilerek, tanık beyanlarının soruşturma dosyasına eklenmek üzere gönderildiği kaydedildi. A.P. ile R.P’nin dava dosyasına eklenen Daniş’in öldürülmesi olayı ile ilgili ifadeleri şöyle: “1994 yılı sonbahar kış başlangıcıydı. Bir sabah 05-06.00 sıralarında askerler ve korucular mahalleye gelmişlerdi. Bizim komşumuzun da avlusuna girmişlerdi. Komşumuz ile aramızdaki duvarın yüksekliği az olduğundan dolayı komşunun avlusunu rahatça görebiliyorduk. Gelenlerin hepsi arada toplanmışlardı. İçlerinde daha önceden tanıdığım simalar vardı. Bunlardan Kamil Atağ, Kamil Saçan, Resul’un oğlu Abdullah, Tamer Atak ve Kamil Saçan’ın oğulları vardı. Ayrıca Cemal yüzbaşı da (Cemal Temizöz) vardı. Ayrıca kalabalık bir asker ve korucu topluluğu vardı. Yanlarında bir şahıs getirmişlerdi. Sıvacılık yapan İbrahim isimli şahıstı. Daha sonra Tamer Atağ elindeki Kalaşnikof’la İbrahim’e üç el ateş etti. İbrahim yere düştü...”
Davada Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ’ın da aralarında bulunduğu altı sanık yargılanıyor. Davanın iddianamesinde sanıkların TCK’nın ‘Adam öldürmek’, ‘Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak’ ve ‘Adam öldürmeye azmettirmek’ten cezalandırılmaları isteniyor. Sanıklardan Cemal Temizöz’ün dokuz, Kamil Atağ’ın yedi, Tamer Atağ’ın iki, Adem Yakın’ın yedi, Hıdır Altuğ’un üç, Fırat Altın’ın (Abdulhakim Güven) altı, Kukel Atağ’ın ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor. İddianamede Temizöz’ün 1993’te Cizre’de ‘terörle mücadele ediliyor’ görüntüsü altında ‘korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan bir grup oluşturduğu’ öne sürülüyor. Grubun, süreç içerisinde PKK’ya yardım ettiğinin değerlendirildiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorgulayıp, öldürdüğü iddia ediliyor. (aa)