Faizsiz üniversite

Döner sermaye gelirlerini Ziraat Bankası'ndaki vadesiz hesaba yatırmak zorundaki üniversite rektörleri, Başbakanlık'tan paranın nemalandırılmasını istedi.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Döner sermaye gelirlerini Ziraat Bankası'ndaki vadesiz hesaba yatırmak zorundaki üniversite rektörleri, Başbakanlık'tan paranın nemalandırılmasını istedi. Ancak Maliye Bakanlığı vize vermedi. Rektörler uygulamayı, "Devlet öğrencinin yemeğindeki eti alıyor" diye eleştirdi.
Döner sermaye gelirlerini Ziraat Bankası'ndaki vadesiz hesaba yatırmak zorunda olan üniversiteler, Başbakanlığa gönderdikleri mektupta, elde ettikleri gelirleri en verimli şekilde değerlendirmek istediklerini söyledi. Öğrencilerinin beslenme, sağlık, barınma ve burs gibi ihtiyaçları için harcadıkları döner sermaye gelirlerinin ekonomik krizle birlikte eridiğini belirten rektörler, gelirlerinin kamu bankalarında açılacak vadeli hesapta toplanması ve nemalandırılmasını istedi. Ancak bu istekleri Maliye Bakanlığı'nca reddedildi.
'Vakıf'lara yasak yok
Özel üniversitelerin devletten aldıkları parayı istedikleri gibi değerlendirdiğini belirten rektörler, taleplerinin reddedilmesini devlet üniversetelerine darbe olarak değerlendirdi. Başbakanlığın, valiliklere bağlı özel idarelerin paralarını nemalandırmasına izin verdiğini, belirten ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, şunları söyledi: "Oysa biz aynı haktan yararlanamıyoruz. Bu, bizim elde ettiğimiz paraların faizine devlet el koyuyor demek. Döner sermaye sayesinde öğrencilere yemek veriliyor, burslar toplanıyor. Ancak sene başında elde edilen bu gelir, yıl sonuna dek eriyip gidiyor. Yani devlet öğrencimizin yemeğindeki eti alıyor. Yurtlarımızı tamir ettiremiyoruz. Vakıf üniversiteleri, devletçe verilen parayı istediği gibi değerlendiriyor. Devlet kendi üniversitesinin çöküşüne yol açıyor."
Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayhan Alkış da döner sermayenin, üniversitelerin kendi yarattığı kaynak olduğunu belirterek, "Bu kanun bizim elimizi kolumuzu bağlıyor. Üniversiteler, kendi ürettiği kaynağı koruyamıyor. Bu paralar eriyip gidiyor" diyerek uygulamaya tepki gösterdi.