Fakir evlere sıcak yemek

Yoksul ailelere yapılan kuru gıda yardımının ihtiyacı olmayanların eline geçtiği ve 'stok amaçlı' kullanıldığına yönelik bilgilerin artması üzerine hükümet, yeni bir yardım yönteminde karar kıldı.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - Yoksul ailelere yapılan kuru gıda yardımının ihtiyacı olmayanların eline geçtiği ve 'stok amaçlı' kullanıldığına yönelik bilgilerin artması üzerine hükümet, yeni bir yardım yönteminde karar kıldı. Hükümet, hazirandan itibaren evlere sıcak yemek servisi yapacak. Uygulamaya öncelikli olarak Samsun, Denizli, Karabük, Kayseri ve Kırşehir'den başlanacak. 13'ü İstanbul'da olmak üzere 81 ilde toplam 94 aşevi kurulacak.
Dağıtım, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün kuracağı mobilize birlikler tarafından 12.00-14.00 saatleri arasında yapılacak. Üç çeşitten oluşan mönü, muhtarlıklar aracılığıyla tespit edilen ailelere verilecek. Yardım alan ailelere ikişer adet sefertası sağlanacak. Daha önce kuru gıda yardımı alan 15 bin aile sayısı da yıl sonuna kadar 100 bine çıkarılacak. Yardım alacak aileler devletten hiçbir biçimde sosyal destek almayanlardan seçilecek. Kaynak, vakıfların kira gelirinden karşılanacak.