Fakirliğin resmi

CHP'li Tanla'nın İstanbul'daki 15 çadırda yaptırdığı araştırmaya göre, çadırda iftar açanların üçte biri işçi ve memur. Tanla, "Ücretler çok düşük" dedi.
Çadırlarda iftar açanların yüzde 27'si lise veya üniversite mezunu, yüzde 14.4'ü okumamış, yüzde 58.6'sı ilköğretim mezunu; yüzde 71.8'i ise erkek.

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili ve Merkez Yürütme Kurulu üyesi Bülent Tanla'nın İstanbul'da yaptığı araştırmaya göre, çeşitli yerlerde kurulan iftar çadırında orucunu açanların üçte birini memur ve işçiler oluşturuyor.
Araştırma, İstanbul'un 15 ilçesinde kurulan 15 ayrı çadırda iftarını açan 1224 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapıldı.
Yüzde 14.4 okul görmemiş
Araştırmanın sonucuna göre, iftarını çadırda açanların yüzde 27'sini lise veya üniversite mezunları oluşturuyor. CHP'li Tanla, bu sonuçla ilgili olarak, "Toplumun 'Eğitimli' denilen kesimi bile bedava iftar yemeğine muhtaç. Ülkede durum zor" yorumunu yaptı. İftar çadırlarında yapılan araştırmaya katılanların yüzde 14.4'ünün 'Hiç okula gitmediği', yüzde 58.6'sının ilköğretim, yüzde 21.2'sinin lise, yüzde 5.8'inin de üniversite mezunu olduğu belirlendi.
'Düşük maaş göstergesi'
İftar çadırında orucunu açanların üçte birinin (Yüzde 32.5) işçi ve memur olduğunu belirten Tanla, şunları söyledi: "Sadece işsizler değil, bir işte çalışıyor ve düzenli bir gelire sahip olmalarına rağmen işçi ve memurlar da iftar çadırına uğramak zorunda kalıyor. Bu durum, işçi ve memur maaşlarının çok düşük olduğunun en tipik göstergesi.
Hal böyleyken hükümetin memura 2005 Ocak ayından geçerli olmak üzere yıllık yüzde 10-12 oranında zammı reva görmesi kabul edilemez. Bu komik zam, aynı zamanda AKP iktidarı sürdükçe, memur ve işçi gibi ücretli kesimin geçim şartlarının daha da kötüye gideceğinin, çadır kuyruklarındaki iftar kalabalıklarının artacağının adeta tescili gibi."
Herkes çadırda...
Oruç açmak için çadırlara gidenlerin yüzde 15.7'sinin ev hanımı, yüzde 14.9'unun işsiz, yüzde 8.7'sinin öğrenci, yüzde 8.3'ünün esnaf, yüzde 7.3'ünün serbest meslek sahibi, yüzde 6.5'unun emekli olduğu belirtildi. Tanla, iftar çadırına gidenlerin yarısına yakınının çalışan vatandaşlar olmasının 'Çalışanların kazandıkları paralarla ailelerini geçindiremediklerini gösterdiğini' kaydetti.
Bir kişi üç kişiye bakıyor
CHP Milletvekili Bülent Tanla, araştırmaya katılanların aile büyüklüğünün 4.2, bu ailelerdeki çalışan sayısının da bir olduğunu ifade ederek, "İstanbul'da çalışan bir kişi üç kişiye bakmak zorunda" dedi. Araştırmaya göre, orucunu açmak için iftar çadırına gidenlerin yüzde 71.8'ini erkekler oluşturuyor.