Fanatikler çocuk yaşta

Trabzon'da sahaya giren, küfür eden ve meşale yakan 37 taraftara para cezası verildi. Yaşları 10'dan küçük olan iki çocuğun ailesi uyarıldı. 37 taraftardan 21'inin 11 ile 18 yaş arasında olduğu tespit edildi. Cezalar 500 milyon ile 1 milyar arasında.
Haber: ENİS YILDIRIM / Arşivi

TRABZON - Avni Aker Stadı'nda iki ayrı maçta çıkan olaylar nedeniyle 35 taraftara para cezası verildi. İki küçük taraftarın aileleri uyarıldı. Böylece bu sezon stattaki davranışları nedeniyle cezalandırılan taraftar sayısı 45'e ulaştı. Son olarak ceza alan 37 kişi arasında, Trabzonspor-Galatasaray maçında Galatasaray tribünlerinde meşale yakan bir taraftar da bulunuyor.
Önce para, sonra stada girme yasağı
Trabzon Emniyet Müdürlüğü, Trabzonspor'un oynadığı Diyarbakırspor ve Galatasaray maçlarında sahaya yabancı madde atan, sahaya giren, küfürlü tezahüratta bulunan ve tribünde meşale yaktığı belirlenen 37 taraftarın kimliklerini belirledi. Kimlik tespiti ardından adresleri belirlenen 37 taraftar, İl Spor Güvenlik Kurulu'na sevk edildi. 5149 Sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun gereği 35 taraftar, 500 ile 1 milyar lira arasında değişen para cezalarına çarptırıldı. Maçın bitimiyle sahaya giren ve 10 yaşından küçük olduğu belirlenen iki taraftarın aileleri de uyarıldı. Ceza verilen taraftarlardan 21'inin 11- 18 yaşları arasında olduğu belirlendi. Bu kişilere aynı suçu tekrar işlemeleri halinde, stada girmeme cezası da verilecek. Avni Aker'de meşale yakan ve Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olduğu belirlenen Galatasaray taraftarı da 1 milyar liralık cezaya çarptırıldı.