Fantom değil 'tabut': Envanterden çıkarılan uçaklara 4 şehit daha

Fantom değil 'tabut': Envanterden çıkarılan uçaklara 4 şehit daha
Fantom değil 'tabut': Envanterden çıkarılan uçaklara 4 şehit daha

Basın mensuplarının bölgeye girmesine izin vermeyen jandarma ekipleri bölgede enkaz arama ve toplama çalışmalarına devam ediyor. (Serhat Çağdaş/AA)

Malatya 7. Ana Jet Üssü'nden gece uçuş eğitimi için dün akşam havalanan 2 Fantom keşif uçağı, çarpışarak düştü. Kazada 4 subay şehit oldu. Son 4 kazada 12 pilotun şehit olması nedeniyle 'tabut' olarak anılan RF-4E tipi uçakların yılsonunda envanterden çıkarılması planlanıyordu.

MALATYA - İSTANBUL Malatya’da konuşlu 7’nci Ana Jet Üssü’nden 2 RF-4E tipi (Fantom) keşif uçağı, planlı gece uçuş eğitimi için dün akşam saat 18.07’de havalandı. Saat 19.05’te irtibat kesilen uçaklar radardan kayboldu. Bu sırada Akçadağ İlçesi'nde yaşayanlar, patlama sesi duyduklarını ve uçak düştüğü ihbarında bulundu. Kısa süre sonra uçakların Akçadağ İlçesi İkinciler Köyü yakınlarına düştüğü belirlendi. Kaza üzerine bölgeye Malatya, Diyarbakır ve Elazığ’dan AFAD ekipleri, itfaiye ve ambulanslar sevk edildi.

İNİŞ İÇİN DÖNÜŞE GEÇMİŞLERDİ

Jandarma ve AFAD ekiplerinin yaptığı aramalarda uçakların enkazı İkinciler Köyü yakınlarındaki bir tepede bulundu. Çevrede arama kurtarma çalışması başlatıldı. Ancak Kurmay Binbaşı Salih Sezer, Üsteğmen Salih Atalay ile rütbeleri öğrenilemeyen Zeynel Özbahçeçi ve Onur Özkaya’nın cansız bedenlerine ulaşıldı. Gece uçuş eğitimini tamamlayan uçakların iniş için dönüşe geçtikleri bildirildi. Uçakların kol uçuşu yaparken birbirlerine çok yaklaşarak kanat çarpması sonrası düştükleri tahmin ediliyor.

4 pilotun naaşı, Akçadağ Devlet Hastanesinden ambulanslarla Malatya'ya getirildi. Şehitlerin cenazesi, Adli Tıp Kurumu Malatya Grup Başkanlığı morguna konuldu.

DIŞARIDAN MÜDAHALE YOK

Kazayla ilgili TBMM Genel Kurulu’na bilgi veren İçişleri Bakanı Efkan Ala, kesin nedeninin kaza kırım raporundan sonra açıklanabileceğini kaydederek, “Birbirine çarpma olabilir büyük ihtimalle ya da hava şartları... Dışarıdan bir şey söz konusu değil” dedi.

KEŞİF JETLERİNDE 12 YILDA 12 PİLOT ŞEHİT OLDU

2012 yılında Akdeniz üzerinde keşif uçuşu yaparken Suriye Hava Savunması tarafından düşürülen ve iki askerin şehit olduğu uçak da RF-4E (Fantom) tipiydi. Son 12 yılda meydana gelen 4 kazada 12 pilotun şehit olduğu bu uçakların yılsonunda emekli edilmesi planlanıyordu. Envanterde kalan 13 keşif uçağı geçen yıl Malatya'da toplanmıştı.

1974 yılından bu yana Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan jetler, burnunda özel kamera taşıyor ve keşif amaçlı kullanılıyor. BU uçaklarda meydana gelen son 4 kaza ve kırımda 12 askeri personel şehit oldu.

9 Ocak 2003: 173. Filo'ya ait 2 RF-4E kol uçuşu sırasında çarpıştı. Yüzbaşı Fazıl Taştan, Yüzbaşı Ali Rıza Sadak, Üsteğmen Semih Desticioğlu ve Üsteğmen M. Fatih Ongun şehit oldu.

3 Ekim 2011: 173. Filo'ya ait RF-4E, Konya'da yapılan tatbikatta düştü. Kazada Binbaşı Serdar Kandemir ve Üsteğmen Engin Kayadibi şehit oldu.

22 Haziran 2012: 173. Filo'ya ait RF-4E uçağı Akdeniz açıklarında Suriye tarafından atılan füze ile düşürüldü. Kazada Yüzbaşı Gökhan Ertan ile Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy şehit oldu.

24 Şubat 2015: Malatya'dan havalanan iki RF-4E çarpıştı. Uçakta bulunan dört pilot şehit oldu.

(RADİKAL - DHA)