FAO: Türkiye hızlıydı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Direktörü Dr. Samuel Jutzi, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ve Romanya'nın kuş gribi hastalığının kontrol altına alınması için...

ANKARA - Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Direktörü Dr. Samuel Jutzi, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ve Romanya'nın kuş gribi hastalığının kontrol altına alınması için çabuk ve etkin harekete geçtiğini, bu nedenle önceki yıllarda Asya'da yaşandığı gibi büyük bir salgın beklemediklerini söyledi. Jutzi, virüsün bir sonraki durağının büyük olasılıkla Türkiye'nin komşuları ve Afrika olacağını, çünkü virüsü taşıdığına inanılan göçmen kuşların güneye ilerlediğini belirtti.
'İlaca değil, önleme para yatırın'
Virüsün mutasyona uğrayarak insan sağlığına tehdit oluşturmasına engel olmak için en iyi yolun, hayvanlarda yayılmasını önlemek olduğunu, çünkü hastalığın esasen bir hayvan hastalığı olduğunu vurgulayan Jutzi, bunun için BM'nin iki yıl önce istediği 175 milyon dolarlık kaynağa karşın üye ülkelerin sadece 30 milyon dolar sağladığını hatırlattı. Jutzi, topladıkları kaynağın, birçok ülkenin ilaç stoğuna ayırdıkları parayla karşılaştırıldığında komik olduğunu vurgulayarak "Uluslararası toplum, ilaca değil salgının önlenmesine yatırım yapmalı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7602457602450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.