Fareli köyden kavallı protesto

Fareli köyden kavallı protesto
Fareli köyden kavallı protesto
Fare istilasına uğrayan köylüler yetkilileri kavalla protesto etti
AYDIN - Nazilli İlçesi'ne bağlı dağ köylerindeki fare istilası köylüleri isyan ettirdi. Ürünlerine zarar veren farelerle mücadele için sabah akşam tarla ve bahçelerinde nöbet tutan köylüler, valilik, kaymakamlık ve ilçe tarım müdürlüğüne verdikleri dilekçelerine de yanıt alamayınca tepkilerini kaval çalarak gösterdi.

Nazilli'nin dağ köyleri Karahallı, Bağcıllı, Derebaşı, Aksu ve Kızıldere 3 yıl önce farelerin istilasına uğradı. Tarla ve bahçelerinde metrekare başına ortalama 20 fare yuvası bulunan köylüler, önce kapan kurup, ilaçlama yaparak önlem aldı. Fakat bunun sonuç vermemesi üzerine köylüler bu kez, kazma, kürek ve sopalarla gece gündüz fare avına çıktı. Ancak, bu da fayda etmedi. Farelerin son dört aydır evlerine de dadanmaya başlaması köylüleri isyan ettirdi. Bunun üzerine, valilik, kaymakamlık ve ilçe tarım müdürlüğüne dilekçelerle başvurup, yardım istedi. Dilekçelerine yanıt alamadıklarını belirten bir grup köylü, durum kaval çalarak protesto etti.


AĞAÇLARI KEMİRİP KURUTTULAR

 

750 nüfuslu ve 250 haneli Karahallı Köyü'nde yaşayan Maksut Topçuoğlu, köylüler adına yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Farelerin istilası nedeniyle korkudan yolda yürüyemez hale geldik. 20, 30 senelik incir, zeytin ağaçlarımız fareler tarafından kemirildiği için neredeyse kurumak üzere. Fareler nedeniyle, tek geçim kaynağımızdan da olacağız. Hepimizin ortalama 100- 150 ağacı var. Devlet, çiftçiye 50 gram ilaç desteğinde bulunuyor. Ancak, bir hafta etkili olan bu ilaçla da ancak iki veya üç ağacı koruyabiliyoruz. Kendi paramızla ilaç almayı denedik ancak baş edemedik. Yetkililerden yardım bekliyoruz.” (dha)